Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-09-04 10:21:50

Jakie powinno być zastosowane leczenie

Jestem na starcie wyścigu po zdrowie. Pierś lewa, godz. 2; zmiana w USG - 1,5 cm, w mammografii - 2,7 cm (czyli ile ma tak naprawdę?); w BAG: rak zrazikowo-przewodowy naciekający; ER 8/8, PR 4/8, HER2 (-), Ki67<20%; w USG nie wykryto zmian w pachowych węzłach chłonnych. Zbieram "papiery" do oceny zaawansowania i zabiegu: RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej.
I oczywiście mam PYTANIA:
1) czy obraz węzłów wskazuje, że "raczej" nie ma przerzutów do węzłów?
2) czy czyste węzły wykluczają przerzuty odległe?
3) czy zabieg oszczędzający jest rzeczywiście korzystniejszy w moim przypadku (55 lat, jestem praworęczna, sprawność lewej ręki nie wpłynie istotnie na moje życie, a względy estetyczne są BEZ ZNACZENIA; ryzyko wznowy w piersi chorej i ryzyka związane z radioterapią BARDZO mnie niepokoją)?
4) z jakim trybem i harmonogramem leczenia powinnam się liczyć dalej? Jestem ogólnie w niezłej formie (żadnych chorób) i wolę działania zdecydowane niż półśrodki...
 

 

Odpowiedź:

 

Zgodnie ze współczesnymi standardami, o ile nie ma przeciwwskazań, powinno się proponować zabieg oszczędzający, albo mastektomię z zabiegiem odtwórczym. Ale zwasze liczy się zdanie chorej!
W Pani przypadku komponenta zrazikowa może mieć znaczenie i być argumentem przemawiającym za mastektomią. Ale nawet sam rak zrazikowi nie jest przeciwwskazaniem do leczenia oszczędzjącego.
Ryzyko zmian węzłowych jest małe, podobnie jak rozsiewu już teraz.
Jeśli zdecyduje się Pani na mastektomię (z biopsją węzła wartowniczego), to później - jak nie będzie niespodzianek- hormonoterapia i obserwacja. I obowiązkowo proteza, albo zabieg odtwórczy, żeby nie było kłopotów z kręgosłupem.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również