Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2006-10-03 00:00:00

Polacy opracowali test wykrywający wysokie ryzyko raka piersi

Trzy geny, w których zmiany są odpowiedzialne za rozwój niektórych typów raka piersi, zidentyfikował zespół prof. Jana Lubińskiego z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej AM w Szczecinie

Wyniki badań uczeni zaprezentowali na odbywającej się w Lund (Szwecja) sesji naukowej poświęconej wykrywaniu raka piersi. Określenie roli tych genów jest ważne, ponieważ pozwala wykryć predyspozycje do zachorowania na raka piersi u kobiet, w których rodzinie nie było przypadków tej choroby.

- Część nowotworów jest uwarunkowana genetycznie. Czasem za jego rozwój odpowiedzialny jest jeden gen, czasem kilka - tłumaczy dr Jacek Gronwald, pracownik Centrum. - Jeżeli choroba zależy od jednego genu (jak np. BRCA2), zmiana w jego obrębie sprawia, że ryzyko wystąpienia raka jest bardzo wysokie i łatwiej je śledzić w rodzinach. Jeśli to sprawa wielu genów, trzeba zmian w każdym z nich i wykrycie takich predyspozycji jest trudne - mówi Gronwald.

- Osoby mające genetyczną skłonność do raka piersi częściej muszą się badać. Teraz dzięki odkryciu kombinacji trzech genów będzie można "wyłapać" dodatkową grupę zagrożonych kobiet, u których ryzyko zachorowania sięga 30 proc. - podkreślił lekarz.

- Zidentyfikowane kombinacje genetyczne w genach BRCA2, CHEK 2 i CY1B1 występują u około 100 tys. Polek i są przyczyną ponad 2 proc. wszystkich zachorowań na raka piersi (kilkaset przypadków rocznie). Około 40 proc. tych raków rozwija się przed pięćdziesiątką - poinformował Gronwald.

źródło: PAP
poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Amazonki.Net

Poczytaj również