Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2006-10-16 00:00:00

Nie ma chętnych na darmowe badania

Są pieniądze na bezpłatną mammografię i cytologię. Ale kobiety najbardziej zagrożone nie robią badań. NFZ chce, by od stycznia każdy lekarz rodzinny mógł sprawdzić, czy jego pacjentka zbadała się, a jeśli nie - zachęcić ją do tego, by zrobiła sobie takie badania.

NFZ chce, by od stycznia każdy lekarz rodzinny mógł sprawdzić, czy jego pacjentka zbadała się, a jeśli nie - zachęcić ją do tego.

- Zwróciliśmy się do szefa Funduszu z propozycją, by od stycznia lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mieli dostęp do Systemu Informatycznego Monitorowania Profilaktyki [SIMP] - mówi Małgorzata Koszur z zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia - Oczywiście w ograniczonym zakresie. Tylko na tyle, by stwierdzić, czy pacjent się badał, czy nie. Nawet podczas wizyty związanej z grypą mógłby sprawdzić i podpowiedzieć pacjentowi lub pacjentce, z jakich programów profilaktycznych mogą skorzystać.

SIMP już działa w całej Polsce. To system internetowy z ogólnopolską bazą, w którym pacjentów odnaleźć można po numerze PESEL. Od września są w nim także zachodniopomorskie zakłady prowadzące badania profilaktyczne raka szyjki macicy i raka piersi. Od stycznia 2007 r. obligatoryjnie będą musieli w nim być wszyscy, którzy realizują jakikolwiek program profilaktyczny.

Zachodniopomorski NFZ chce umożliwić dostęp do SIMP lekarzom rodzinnym, bo w województwie bardzo słabo wypada na razie zainteresowanie darmowymi badaniami profilaktycznymi. Według funduszu z mammografii i cytologii nie korzysta nawet połowa uprawnionych kobiet. Dane funduszu nie uwzględniają osób, które chodzą prywatnie do lekarza i tam płacą za badania, a jedynie pacjentów finansowanej przez NFZ służby zdrowia.

Bezpłatna cytologia oferowana jest paniom w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie poddały się takim badaniom. NFZ obniżył w tym roku o pięć lat wiek uprawnionych.

- Mamy na to sporo pieniędzy: 1 mln 822 tys. zł - podaje Małgorzata Koszur.

Z bezpłatnej mammografii skorzystać mogą kobiety w wieku 50-69 lat. Warunek: nie robiły jej w ciągu ostatnich dwóch lat, chyba że miały lekarskie zalecenie powtórki po roku. Gdy wynik mammografii jest nieprawidłowy, kobieta kierowana jest do szpitali w Szczecinie (na Golęcinie lub Pomorzanach), Koszalinie lub w Kołobrzegu.

Na mammografię mieszkanek Zachodniopomorskiego NFZ ma aż 1 mln 956 tys. zł.

Dlaczego nie korzystamy z bezpłatnych badań?

Dr Sabina Mikee, wicedyrektorka Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii, wiąże małą popularność darmowych badań z tym, że tak naprawdę w Polsce dopiero zaczyna się program prawdziwych badań przesiewowych. Ludzie jeszcze nie są przyzwyczajeni do regularnego kontrolowania zdrowia.

- Trudne początki - kwituje dr Mikee. - Tak naprawdę wieloletni program dopiero od stycznia ruszy pełną parą. Pamiętajmy, że w Skandynawii zaczynali w latach 60., my dopiero teraz. Takie badania trwać będą przez długi czas. Te same osoby kontrolowane będą przez wiele lat, by wyłapywać u nich ewentualne zmiany, zanim jeszcze będą groźne. Polacy na razie byli przyzwyczajeni do rozmaitych akcji, teraz muszą nauczyć się systematycznie badać.

Gdzie się zbadać?

Szczegółowe informacje o programach profilaktycznych uzyskać można:

Infolinia Szczecin 091 425 11 14, infolinia Koszalin - 094 346 36 60, całodobowa informacja telefoniczna 091 46 45 045 oraz na stronie internetowej www.nfz-szczecin.pl.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Amazonki.Net

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...