Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-10-17 08:43:32

Jakie powinno być zastosowane leczenie - cd.

Kontynuacja pytania "Jakie powinno być zastosowane leczenie - cd." z 30 września 2016 r.

 

Czuję się jak w biegu z przeszkodami.
Jestem już po doszczętnym usunięciu pachowych węzłów chłonnych, po BCT i procedurze węzła wartowniczego. Czekałam na wynik badania histopatologicznego i informację czy ew. przerzuty znaleziono w więcej niż dwóch spośród wszystkich wyciętych węzłów tej pachy.
Czytam wynik i zgłupiałam.
Cytuję: "Do badania nadesłano: Tkankę chłonną lewego dołu pachowego, materiał o wymiarach ok. 7x6x3 cm, w ocenie makroskopowej z licznymi ogniskami ziarniny resorpcyjnej ale bez węzłów chłonnych. Mikroskopowo widoczna tkanka tłuszczowa i łączna z ziarniną resorpcyjną, bez zmian nowotworowych, wśród tych tkanek 4 małe węzły chłonne bez zmian nowotworowych".
Skupiam się na sformułowaniach "bez zmian nowotworowych". Czy jednak wynik ten pozwala na jednoznaczne stwierdzenie: "Koniec. Więcej nie ma. Naświetlamy i łykamy hormony"? Czy może powinna zostać przeprowadzona dalsza diagnostyka (jaka?)? Niepokoi mnie ryzyko "zaniechania" i skutków taktyki "głowa w piasek".
Byłabym wdzięczna za radę.

 

Odpowiedź:

 

Nie wiem co Pani rozumie przez "zaniechanie" i "głowę w piasek". Nawet, gdyby nie usunięto Pani węzłów chłonnych po pierwszym zabiegu, to też nie byłoby błędu. W przypadku operacji oszczędzającej nie ma obowiązku wykonywania limfadenektomii, bo w planie jest "doleczenie" miejscowe napromienianiem z objęciem pachy.. A w raku takim, jak u Pani podstawowym leczeniem uzupełniającym jest hormonoterapia. Dalej systematyczna kontrola.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...