Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-10-25 08:52:44

Masaż po mastektomii

Mam pytanie odnoście jakże spornej kwestii masażu u pań po mastektomii. Otóż ja sama jestem fizjoterapeutą, i potencjalnie z wszelakich źródeł (książki) znajduję informacje, że masaż klasyczny jest przeciwwskazaniem bezwzględnym ale nigdzie nie znajduję informacji dlaczego?\
Moja teściowa ponad pół roku temu miała operację usunięcia piersi. Po operacji jak to zazwyczaj bywa rehabilitacja niestety przerwana z powodu maleńkiej nie zamkniętej ranki po wyciągniętym drenie. I to był błąd. Pojawił się jej ogromny przykurcz uniemożliwiający wznos ręki. W miejscu operowanym jak i w okolicach łopatki ma tzw ,"blachę". Mięśnie są tak napięte jak beton. Jakiś miesiąc temu uczęszczała na rehabilitację i miała masaż rozluźniający w okolicy barku i łopatki. Rehabilitant jak i lekarz prowadzący mówią jedno zgodnie: masaż masaż masaż aby rozluźnić tę okolicę. Również mój kolega po fachu dał mi radę aby spróbować techniki powięziowej na okolice rany pooperacyjnej by rozluźnić troszkę tę skórę.
I tu moje pytanie... Czy mam prowadzić ten masaż rozluźniający (po kilku masażach teściowa czuła się super, było faktycznie odczuwalne rozluźnienie i miała nawet większy zakres) i co z tą terapią powięziową, czy można ją stosować?

 

Odpowiedź:

 

Jak sama Pani zauważa, masaż wywołuje sprzeczne uczucia jeśli chodzi o stosowanie w chorobie onkologicznej. Na pewno jest przeciwwskazany w sytuacji zdiagnozowania i czynnie występującego nowotworu, który dopiero będzie poddany leczeniu. W takiej sytuacji, ja również nie wykonywałbym masażu tylko odsyłałbym pacjenta/pacjentkę do lekarza na leczenie.
Troszkę inna sytuacja występuje, kiedy dana osoba jest już po leczeniu, nastąpiło usunięcie nowotworu i w założeniu pacjent jest zdrowy. W tej sytuacji ja osobiście nie widzę przeciwwskazań do wykonania np. masażu rozluźniającego szyi lub lędźwi. Zawsze jednak może być taka możliwość, że w okolicy masowanej, jeszcze zanim pacjent został poddany leczeniu na nowotwór pierwotny, doszło do przerzutów. I według mnie, to jest powód takiego podejścia i obawy przed masażem. Drugim powodem, przez który masaż może nie być zalecany, to jego silne działanie rozgrzewające i przekrwienne. Jeśli pacjent miał usunięte węzły chłonne, w połączeniu z radioterapią, może dojść do powstania obrzęku. Również sama radioterapia jest przeciwwskazaniem do wykonania masażu (w miejscu naświetlania).
Terapia powięziowa (w moim podejściu) jest łagodną pracą z tkanką łączną i mięśniami. Sam tą formę pracy często stosuje u Pań po mastektomii, w okolicy blizny jak i całego kwadrantu. Jeśli Pani nie wie jak taka forma pracy wygląda, porozmawiać z kolegą, aby pokazał parę chwytów. Ewentualnie spróbować poszukać książek Leona Chaitow'a, który w bardzo fajny sposób opisuje tę formę pracy. Na pewno nie powinna Pani stosować aktualnie coraz bardziej popularnych technik powięziowych, pod nazwą FDM (są one zbyt agresywne, doprowadzając często do siniaków).
Z innych technik które może Pani zastosować to stretching przykurczonych mięśni.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...