Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-11-05 10:27:29

Wypadanie włosów po Tamoxifenie

Stwierdzono u mnie raka hormonozależnego G2 z przerzutami do węzłów chłonnych. Przeszłam mastektomię, limphadenektomię, następnie 4xAC + 12xTAC, 25 radioterapii. Obecnie przyjmuję Tamoksifen (1 rok).
Bardzo wypadają mi włosy, może mogłabym liczyć na podpowiedź co z tym można byłoby zrobić? Może jakiś preparat byłby skuteczny.
Czy mogę przyjmować D3 z K2 (D3 2000 jednostek + K2 75 mikrogramów), czytałam, że pochodne witaminy D3 (np. 25 OH) mogą wchodzić w interakcję z Tamoksifenem.
A jak wygląda sprawa z przyjmowaniem kurkumy jako przyprawy i jako suplementu (kurkumina) przy przyjmowaniu tamoksifenu? Czytałam, że może mieć podobne działanie jak Tamoksifen. http://neomedia.info/kurkuma-vs-srodki-farmakologiczne

 

Odpowiedź:

 

Obawiam się, że nie mogę udzielić jednoznacznej odpowiedzi. W badaniu przeprowadzonym w Kanadzie stwierdzono "sezonową" zmianę aktywności tamoksyfenu z powodu wahania poziomu witaminy D3 związanego z ekspozycją na słońce. Niższą w okresie jesienno-zimowym. Znana jest osobnicza różnica w aktywności tamoksyfenu. Są osoby, które z przyczyn genetycznych słabiej metabolizują ten lek, ale dotychczas nie zaleca się badań genetycznych, które "segregowałyby" chore do leczenia hormonalnego.
Wstępne badania biologiczne (nie ma wyników badań klinicznych prowadzonych u chorych na raka piersi) sugerują korzystny wpływ łączenia tamoksyfenu z witaminą D3, ale nie ma na ten temat wyraźnych zaleceń.
Nie mam żadnych danych na temat tamoksyfenu i kurkumy.
Osłabienie włosów u niektórych chorych leczonych tamoksyfenem jest nieuniknione i nie znam sposobu na poprawę tego stanu.


poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-22 12:20:10

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Rak, jak opisałam poniżej, różnił się nieco w wyniku biopsji i wyniku pooperacyjnym. Biopsja mammotomiczna...
 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...