Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2006-11-26 00:00:00

Męski rak piersi

Dużo mówi się o wczesnym wykrywaniu i leczeniu raka piersi, a zwłaszcza o tym, jak ważna jest coroczna mammografia u kobiet po 40. roku życia – a w grupie podwyższonego ryzyka nawet wcześniej. Ale chorują także mężczyźni.

Paul LaRiviere nigdy nie badał swoich piersi, nie zrobił tego także jego lekarz, przeprowadzając coroczne badania.

- Czułem się świetnie, ale zapytałem lekarza o moją brodawkę sutkową, bo zabawnie wyglądała, była wciągnięta - mówi 56-letni LaRiviere.

Lekarz skierował go do chirurga plastycznego, ale wizyta została przełożona. Kiedy w końcu po kilku miesiącach do niego trafił, chirurg wyczuł guz i LaRiviere stał się jednym z mniej więcej 1720 mężczyzn w USA, u których w tym roku zostanie rozpoznany rak piersi.

Dużo mówi się o wczesnym wykrywaniu i leczeniu raka piersi, a zwłaszcza o tym, jak ważna jest coroczna mammografia u kobiet po 40. roku życia – a w grupie podwyższonego ryzyka nawet wcześniej.

Ale chorują także mężczyźni. Choć mammografia nie jest częścią ich rutynowego badania, również powinni zwracać uwagę na sygnały ostrzegawcze: guzki, wydzielinę, zaczerwienienie czy bolesność. Jeśli pojawi się jeden z nich, należy zgłosić się do lekarza.

Jak w przypadku kobiet, i tu wczesne wykrycie decyduje o powodzeniu leczenia. Problem w tym, że większość mężczyzn nawet nie słyszała o męskim raku piersi.

Jest on rzadki - według National Cancer Institute w tym roku umrze z jego powodu około 460 mieszkańców USA, podczas gdy liczba nowych rozpoznań wśród kobiet wyniesie 213 000, a zgonów – 40 970. LaRiviere, Roy Smolny z Rochester Hills i Bob Check Sr. z Clarkston wiedzą, jak ważne jest wczesne wykrycie. Dzięki niemu ocaleli.

- Mężczyźni nie myślą, że mogą zachorować na raka piersi – mówi dr Judie Goodman, onkolog z Providence Cancer Center w Southfield. - Oczywiście, nie wszyscy są zagrożeni – zwraca uwagę. Goodman w ciągu 18 lat praktyki widziała tylko dwa przypadki raka piersi u mężczyzn.

Ryzyko dotyczy głównie mężczyzn z większymi piersiami, tych, którzy byli narażeni na promieniowanie lub mają podwyższony poziom estrogenu (co zdarza się przy chorobach wątroby i zaburzeniach genetycznych), a także mężczyzn, których krewni płci żeńskiej mieli raka piersi.

Ponieważ rak piersi u mężczyzn jest tak rzadki, wiedza o jego epidemiologii, czynnikach ryzyka i leczeniu nie jest szeroka. Jednak niektórzy lekarze zaczynają zwracać na niego uwagę.

- To mniej więcej jedna czwarta mojej praktyki – mówi dr Sharon Giordano z Anderson Cancer Center w Houston, która prowadzi badania i pisze artykuły na temat raka piersi u mężczyzn, jak również leczy pacjentów w swojej klinice. Giordano zwraca uwagę na to, że od lat 70. liczba przypadków wzrosła o 25 procent.

Jak mówi, często nawet lekarze nie są świadomi, że zagrożenie może dotyczyć mężczyzn, zaś sami pacjenci zwykle ignorują objawy w rodzaju guzka czy wydzieliny. Choroba postępuje i rośnie ryzyko zajęcia węzłów chłonnych. - Większość mężczyzn jest zażenowana lub zaprzecza chorobie, ponieważ rak piersi zawsze był uważany za chorobę kobiet. Podobnie jak w przypadku kobiet, męski rak piersi jest w większości przypadków uleczalny - ale potrzebna jest wczesna diagnoza.

W kwietniu u LaRiviere’a przeprowadzono mastektomię w Crittenton Hospital w Rochester. W siedmiu węzłach chłonnych znaleziono przerzuty raka, więc przechodzi chemioterapię Bierze także Herceptin, przeciwciała podawane pacjentom, u których testy wykazały nadmierne wytwarzanie białka HER-2, przyspieszającego wzrost komórek nowotworowych i zwiększającego ryzyko nawrotu choroby. Wykazano, że u takich pacjentów Herceptin spowalnia lub zatrzymuje wzrost komórek nowotworowych. (...)

- Raka piersi rozpoznano u mojej matki i ciotki, ale nigdy nie myślałem, że mnie się to zdarzy – mówi LaRiviere.

Roy Smolky miesiącami ignorował bolesny punkt na prawej brodawce sutkowej. - Myślałem, że to pryszcz - mówi ten 65-letni sprzedawca oprogramowania.

W końcu trafił do dermatologa. Biopsja wykazała zrazikowego raka sutka, rozwijającego się z komórek gruczołu mlecznego. Jest znacznie rzadszy niż rak przewodowy – powstający w przewodach odprowadzających mleko do brodawki.

- To był dla mnie szok – mówi Smolky. - Myślałem, że jestem zdrowy. Nigdy nie paliłem, ćwiczyłem regularnie i pływałem dwa-trzy razy w tygodniu.

Smolky przeszedł w marcu mastektomię w Barbara Ann Karmanos Cancer Center przy Harper University Hospital w Detroit. Raka stwierdzono w kilkunastu węzłach. Zalecono chemio- i radioterapię, którą właśnie zakończył.

- Wraz z moją żoną Virginią i dziećmi chcemy spędzić kilka tygodni świętując to na Florydzie - mówi. - Na szczęście mogłem pracować przez większą część okresu leczenia. Było ciężko, ale można przez to przejść.

Smolky docenia także pomoc biznesmena z Troy, Boba Checka seniora, u którego raka piersi rozpoznano ponad pięć lat temu.

- Kilka miesięcy temu przeczytałem o jego mastektomii w lokalnej prasie, więc się z nim skontaktowałem - mówi.

Check przeszedł obustronną mastektomię w Beaumont Hospital w roku 2001. - Mammogram wykazał raka w jednej z piersi, jednak ze względu na genetyczną skłonność do choroby zdecydowałem się na usunięcie obu. Raka znaleziono również w drugiej piersi, mimo że nie wykryła go mammografia – wspomina.

Gdy Check wykrył guzek w swojej piersi, jego lekarz zlecił mammografię. “Wprowadzili mnie tylnymi drzwiami - myślę, że widok mężczyzny w poczekalni byłby niepokojący dla kobiet.”

Rak nie jest obcy rodzinie Checka, ale jak mówi 64-letni prezes Check Corp “Nigdy nie słyszałem słów “mężczyzna” i “rak piersi” w tym samym zdaniu.” U jego matki, ciotki, siostry i bratanicy rozpoznawano różne postacie raka, w tym raka piersi, jajnika i macicy, toteż Check przeszedł test na obecność sprzyjających rakowi genów BRCA 1 i 2. Wynik okazał się pozytywny - mimo to był zaskoczony.

“Kobiety mają sposoby komunikacji niedostępne mężczyznom” - mówi wyleczony z raka Check. “Nie chcemy, by inni mężczyźni znali nasze czułe punkty.”

“To zabawne. Niedawno przyjaciel dowiedział się o mojej chorobie i poskarżył na guzek w piersi. Nie myślał o raku, dopóki tego nie powiedziałem. Na szczęście alarm był fałszywy. Jednak gdybym zlekceważył własną chorobę, nie byłoby mnie tutaj.”

źródło: THE NEW YORK TIMES
poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Amazonki.Net

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...