Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-11-25 10:02:39

Profilaktyczne usunięcie jajników

Proszę poradę w temacie profilaktycznego usunięcia jajników. Mam 30 lat, rok temu zakończyłam leczenie z powodu raka piersi (inwazyjny przewodowy, ER 0%, PGR 10%, her ujemny) węzły na szczęście czyste. T1bN0Mx.
Leczenie: mastektomia oraz chemioterapia 4 AC 4 docetaxel. Niedawno odebrałam wyniki genów z USA - mutacja brca1.
Poddałam się profilaktycznej mastektomii piersi drugiej z jednoczesną rekonstrukcja. Jeszcze przede mną 4 zabiegi operacyjne dot. rekonstrukcji obu piersi. Nie wiem co z jajnikami. Chciałabym mieć jeszcze jedno dziecko, ale też nic na siłę, bo gdyby ciąża miała mi zaszkodzić to jestem w stanie z niej zrezygnować. Miesiączkuję po leczeniu normalnie. Czy wg Pani powinnam już usunąć jajniki mając 30 lat, czy można wstrzymać się do 35. roku życia regularnie badając się, i czy ewentualna ciąża jest w ogóle w moim przypadku brana pod uwagę?

 

Odpowiedź:

 

Nie ma żadnych dowodów na to, że ciąża mogłaby pogorszyć rokowanie. Dlatego usunięcie jajników warto odłożyć, jeśli rzeczywiście planuje Pani ciążę.
Skoro stwierdzono u Pani mutację, to może warto zapytać w Szczecinie (Genetyka na Uniwersytecie Medycznym), czy mimo roku jaki upłynął od zakończenia cht, kwalifikowałaby się Pani do badania klinicznego z zastosowaniem leczenia podtrzymującego.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...