Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-11-25 10:15:56

Interpretacja przypadku

Chciałabym prosić o konsultację wyników badań moich piersi.


USG:
Piersi o budowie gruczołowo-tłuszczowej. W obrębie sutka prawego na godz. 12. widoczna jest dość dobrze odgraniczona hipoechogeniczna zmiana ogniskowa opisana w badaniu poprzednim aktualnie o wymiarach 11x16x5 mm.
W obrębie sutka lewego na godzinie 10. widoczna jest bezechowa dobrze odgraniczona zmiana torbielowata z drobnymi zwapnieniami o wym. 7x3,5x6 mm – w pierwszej kolejności drobna torbiel. W obrębie dołów pachowych cech patologii nie stwierdza się.


BIOPSJA GRUBOIGŁOWA PIERSI PRAWEJ:
• Opis makroskopowy – fragmenty tkankowe o budowie tłuszczowo-włóknistej
• Rozpoznanie histopatologiczne – Laesio fibrosa


BIOPSJA CIENKOIGŁOWA PIERSI LEWEJ:
• Opis makroskopowy – Wycinek 3x2x1,5 cm na przekroju z szarym ogniskiem na brzegach. Wycinek o max. wym 2x1,8 cm
• Rozpoznanie histopatologiczne – Carcinoma invasivum necroticans NST with medullary feature G2, receptor estrogenowy (-) Allered 0, receptor progestronowy (-) Allerd 0, HER – 2 Negatywny (0), Ki67>50%


W prawej piersi stwierdzono tylko włókniaka do obserwacji. Od marca jego wielkość się nie zmieniła.
Jeśli chodzi o pierś lewą, zmiana pojawiła się w październiku tego roku. Zalecono jedynie kontrolne badanie USG za 3 miesiące i nie oświecono mnie co to za zmiana. Wydaje mi się to podejrzane z uwagi na to, że nagle do mnie dzwonili z poradni, żebym szybko przyszła na wizytę, bez kolejki, bez rejestracji bo coś jest nie tak, że złe wyniki. Natomiast na wizycie mówią, że jednak jest ok, z uwagi na brak pewności lekarz konsultował się z dwoma histopatologami i na razie nic nie trzeba robić a za 3 miesiące kontrolne USG mam zrobić. Lekarz, który mnie prowadzi to onkolog i chirurg.
Dopiero wczoraj wieczorem uzyskałam kopię wyniku biopsji i jak zobaczyłam opis zawierający słowo "carcinoma" to zaczęłam znowu się martwić, bo ten wyraz jednoznacznie kojarzy mi się w rakiem, reszty nie rozumiałam. W tym tygodniu nie uda mi się spotkać z lekarzem, chcę się dobrze przygotować do nastepnej wizyty, dlatego prosiłabym Panią Doktor o wyrażenie swojej opinii.

 

Odpowiedź:

 

Zupełnie nie rozumiem kolejności zdarzeń.
Że w biopsji gruboigłowej nie ma niczego niepokojącego - jasne.
Ale opis biopsji rzekomo cienkoigłowej zupełnie nie na temat. Z treści wynika, że musiała to być BIOPSJA CHIRURGICZNA, czyli wycięcie guzka 3 x 2 x 1,5 cm. I znaleziono RAKA !
Może zadzwoniono do Pani, bo pomylono wyniki? Przecież biopsji chirurgicznej nie da się zapomnieć. Wiedziałaby Pani, że wycięto Pani guzek z piersi.
Jestem ciekawa wyniku spotkania z Pani lekarzem prowadzącym.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...