Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2006-12-08 00:00:00

Test pomoże przewidywać przyszłość pacjentek z rakiem

Poziom białka p27 w komórkach raka piersi może dostarczyć ważnych informacji na temat szans pacjentki na dalsze przeżycie - wynika z najnowszych badań amerykańskich.

Artykuł na ten temat zamieszcza najnowsze wydanie pisma "Journal of the National Cancer Institute".

Naukowcy pod kierunkiem Peggy Porter z Centrum Badań nad Rakiem Freda Hutchinsona już 10 lat temu zidentyfikował białko p27, które zapobiega podziałom komórek.

Od tego czasu badania na pacjentach prowadzone w różnych ośrodkach naukowych sugerowały, że nieprawidłowo niski poziom p27 w komórkach nowotworowych źle rokuje chorym na raka piersi (ale również na inne nowotwory).

Danych tych nie można było jednak porównywać, gdyż pacjentki były poddawane różnym metodom terapii i trudno było wykluczyć, że terapia nie wpływa na szanse ich przeżycia.

Aby wyeliminować to utrudnienie naukowcy z zespołu Porter we współpracy z badaczami z 9 innych ośrodków naukowych objęli badaniami ponad 3 tys. pacjentek, które przeszły chemioterapię z użyciem dwóch leków - doksorubicyny i cyklofosfamidu. Leki były podawane jednocześnie, bądź jeden po drugim.

Analizy komórek pobranych z guzów wykazały, że pacjentki z niskim poziomem tego białka mają mniejsze szanse na przeżycie 5 lat od diagnozy, niż chore, których guzy produkują większe ilości p27. Zależność ta dotyczyła tylko guzów piersi pobudzanych do wzrostu przez hormony płciowe - estrogeny i progesteron.

Zdaniem autorów pracy, wyniki te wskazują, że pomiar stężenia p27 w komórkach raka piersi może być ważnym źródłem informacji o szansach pacjentki na przeżycie.

Jednak zanim taki test znajdzie zastosowanie w praktyce medycznej, naukowcy muszą jeszcze przeprowadzić wiele badań oraz uściślić, którym chorym przyniesie on najwięcej korzyści.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Amazonki.Net

Poczytaj również