Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2017-01-28 09:19:13

Skutki uboczne hormonoterapii

Jestem 2,5 roku po operacji oszczędzającej, bez chemii, radioterapia i tamoxifen. Po ostatniej wizycie u onkologa mam pytanie. Mam uderzenia gorąca prawie regularnie, ogromnie dokuczają mi bóle kości i stawów, a zwłaszcza puchną mi kostki u rąk. Zrzucałam wszystko na tamoxifen i pogodziłam się już z tym. Onkolog stwierdziła, że opuchnięte stawy i ich ból wskazują na chorobę reumatyczną. Przebadałam się zatem na wszystkie możliwe sposoby (m.in. CRP, RF, poziom wapnia, nawet anty-CCP i mnóstwo innych badań) - reumatyzmu nie mam. Densytometria prawidłowa, a nawet dobra). Pytanie brzmi: dolegliwości mogę wiązać z Tamoxifenem czy też nie? Na forum Koleżanki narzekają na kości i stawy.
Drugie pytanie - onkolog mnie zaskoczyła stwierdzeniem, że gdyby nie bała się o stan kości pewnie zamiast tamoxifenu przepisałaby coś innego, bardziej skutecznego. Jestem 50+, w menopauzę weszłam dopiero na tamoxifenie.
Z góry dziękuje za rozwianie moich wątpliwości.

 

Odpowiedź:

 

Tamoksyfen chroni kości przed osteoporozą u kobiet przed menopauzą. Wiele osób skarży się na dolegliwości kostno-stawowe w czasie przyjmowania leku (chociaż teoretycznie nie powinny one występować) i jeśli wykluczy się przerzuty w układzie kostnym, to pozostaje aktywność fizyczna (minimum 3x w tygodniu po 30 minut, najlepiej codziennie po godzinie) i wytrwałość. Inhibitory aromatazy, o których mówi lekarz prowadzący, wśród działań niepożądanych mają zmniejszanie masy kostnej i bóle stawów. Można spróbować zmienić lek, ale wtedy konieczna będzie suplementacja wapniem i witaminą D3. Nie u wszystkich bóle są dokuczliwe, często nie ma ich wcale.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...