Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2017-02-11 10:31:29

Skutki uboczne hormonoterapii

Jestem po chemioterapii, operacji, od października biorę lek hormonalny Etruzil. Bardzo bolały mnie kości i stawy, były jakieś sztywne, miałam problem żeby wysiąść z autobusu. Gdy w grudniu zaczęłam radioterapię w CO na Ursynowie, a byłam tam na oddziale radioterapii, w pewnym momencie spadły mi leukocyty. Dr zleciła mi Dexametazon 2 tabl. dziennie. Zaczęłam się czuć bardzo dobrze, przestały mnie boleć stawy, kości, sztywność zniknęła. Pierś po radioterapii wyglądała dobrze. Gdy wróciłam do domu nie brałam już Dexametazonu. Po tygodniu pierś zaczęła mnie swędzieć, zaczerwieniła się, schodzi skóra, robią się rany. Ale najgorsze jest to, że zaczęło mnie swędzieć całe ciało, mam jakby delikatną wysypkę podskórną, gdy ją podrapię wychodzi na wierzch, swędzi mnie nawet w miejscach intymnych.
Dlatego chciałam się dowiedzieć, czy może to być przez Etruzil i czy w takim wypadku mogę brać Dexametazon, może pomógłby mi na obrzęk piersi i załagodził swędzenie?

 

Odpowiedź:

 

Obraz piersi po napromienianiu to najpewniej typowa ewolucja odczynu popromiennego.
Wysypka może być reakcją na Etruzil.
Deksametazonu nie powinno się przyjmować przewlekle. Trzeba pokazać się u lekarza prowadzącego. On zdecyduje o ew. odstawieniu na jakiś czas Etruzilu i zaplanuje dalsze postępowanie.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również