Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2017-02-22 10:08:43

Automasaż po profilaktycznej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją

Proszę o wskazanie metody stosowania automasażu po profilaktycznej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją. Tydzień temu miałam operację, podczas której usunięto cały gruczoł i wprowadzono implant silikonowy. Nie mam usuniętych węzłów chłonnych. Proszę wskazać jak masować pierś (w których kierunkach), aby nie doprowadzić do gromadzenia się chłonki. Bardzo się boję, aby nie doszło do stanu zapalnego lub do przeoczenia gromadzenia się chłonki. Czy wykonanie automasażu niezbyt profesjonalnie może mieć jakieś negatywne skutki?

 

Odpowiedź:

 

Technika wykonywania automasażu okolicy piersi, nie różni się zbytnio, od wykonywania automasażu ręki. Sposób w jaki wykonać automasaż ręki, można znaleźć na internecie, lub poprosić w szpitalu rehabilitanta o broszurkę (zazwyczaj w szpitalach posiadają takie poradniki). Oczywiście ze względu na lokalizację Pani problemu, skupiłbym się głównie na technikach delikatnego głaskania i przepychania. Kierunek w którym należy wykonywać automasaż to pacha, po stronie wykonania zabiegu (najbliżej zlokalizowane węzły chłonne, a u Pani są zachowane i nie poddane radioterapii - według opisu).
Samo wykonanie automasażu niezbyt profesjonalnie, a z zachowaniem zasad, nie powinno zaszkodzić i mieć negatywnych skutków. Jedynym negatywnym skutkiem mogą być słabsze efekty, od oczekiwanych i wolniejsza redukcja obrzęku.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...