Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2017-02-22 10:08:43

Automasaż po profilaktycznej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją

Proszę o wskazanie metody stosowania automasażu po profilaktycznej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją. Tydzień temu miałam operację, podczas której usunięto cały gruczoł i wprowadzono implant silikonowy. Nie mam usuniętych węzłów chłonnych. Proszę wskazać jak masować pierś (w których kierunkach), aby nie doprowadzić do gromadzenia się chłonki. Bardzo się boję, aby nie doszło do stanu zapalnego lub do przeoczenia gromadzenia się chłonki. Czy wykonanie automasażu niezbyt profesjonalnie może mieć jakieś negatywne skutki?

 

Odpowiedź:

 

Technika wykonywania automasażu okolicy piersi, nie różni się zbytnio, od wykonywania automasażu ręki. Sposób w jaki wykonać automasaż ręki, można znaleźć na internecie, lub poprosić w szpitalu rehabilitanta o broszurkę (zazwyczaj w szpitalach posiadają takie poradniki). Oczywiście ze względu na lokalizację Pani problemu, skupiłbym się głównie na technikach delikatnego głaskania i przepychania. Kierunek w którym należy wykonywać automasaż to pacha, po stronie wykonania zabiegu (najbliżej zlokalizowane węzły chłonne, a u Pani są zachowane i nie poddane radioterapii - według opisu).
Samo wykonanie automasażu niezbyt profesjonalnie, a z zachowaniem zasad, nie powinno zaszkodzić i mieć negatywnych skutków. Jedynym negatywnym skutkiem mogą być słabsze efekty, od oczekiwanych i wolniejsza redukcja obrzęku.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2020-03-23 16:06:35

  Odwołanie operacji z powodu pandemii

  Pierwszą mammografię miałam pod koniec listopada. Wyszły mikrozwapnienia. Dostałam skierowanie na biopsję gruboigłową pod...
 • Avatar

  2020-03-23 16:00:53

  Praca zawodowa podczas hormonoterapii a pandemia

  Przeszłam nowotwór piersi G3 w 2013 roku, w 2014 w lutym mastektomia radykalna z usunięciem węzłów. Węzły z...
 • Avatar

  2020-03-18 14:24:22

  Interpretacja przypadku

  Pani Doktor, mam 34 lata, USG piersi wykazało zmianę piersi prawej 18 mm BIRADS 3, w piersi lewej torbiele. Biopsja...