Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2017-03-04 10:47:20

Czy konieczne jest zażywanie Tamoxifenu

Mam 48 lat, jestem po usunięciu guza piersi. Wcześnie wykryty, 1 cm, wycięty z marginesem 10 mm, nieinwazyjny podobno (histological grade 1 (T1,P2,M1). Operacja wykonana była w Anglii, ponieważ tutaj mieszkam. Mam obecnie radioterapię i biorę tamoxifen 5 lat a już po stosowaniu 3 miesiące mam skutki uboczne, oprócz tycia wystąpiło krwawienie 10 dni przed okresem, przy tym ból głowy trzydniowy. Czy mogę zrezygnować z terapii sterydowej tym bardziej, że przed wykryciem guzka miałam problemy z nadmiernym przyrostem śluzówki (obfite miesiączki ze skrzepami i flaczkowata wydzielina tj. chyba endometrium fachowo), a podobno ten lek do tego się też przyczynia - taką informację otrzymałam na konsultacji w Polsce.
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy Tamoxifen może wywoływać bóle mięśni, rwanie ręki, bóle ramienia, czasami czuje też to samo w nodze po tej samej stronie.

 

Odpowiedź:

 

Stwierdzenie, że rak jest nieinwazyjny zupełnie nie pasuje do symboli: (T1,P2,M1). Najmniej prawdopodobny symbol to M1, bo on oznaczałby przerzuty.
Jeżeli w rozpoznaniu naprawdę napisano, że jest to "rak in situ" (ductal carcinoma in situ, DCIS), to można nie stosować tamoksyfenu, tylko prowadzić obserwację. Ale jeśli jest komponenta inwazyjna i skoro jest Pani przed menopauzą, to trzeba przedyskutować ze swoim lekarzem stosowanie gosereliny (Zoladex lub inny analogiczny lek) w połączeniu z exemestanem lub anastrozolem.
Dolegliwości bólowe, o których Pani pisze raczej mogą wynikać ze zmian w kręgosłupie (zwyrodnieniowe? dyskopatia?).

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...