Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2008-02-14 00:00:00

Ból piersi o czym to świadczy

Ponad połowa kobiet żali się na takie dolegliwości. Czasem piersi bolą stale, niekiedy jedynie w określonych momentach cyklu. Bóle takie mogą zwiastować różne schorzenia, ale na szczęście z reguły niegroźne. Łatwo je rozpoznać i skutecznie leczyć.

Mastopatia

Tak lekarze nazywają wszelkiego typu zmiany w obrębie piersi. Najczęściej podłożem mastopatii są zaburzenia równowagi hormonalnej pomiędzy progesteronem i estrogenami - hormonami, które sterują cyklem płciowym u kobiet. Jeżeli jajniki produkują za dużo estrogenów, w piersiach tworzą się zgrubienia i drobne guzki. Jest to skutek nadmiernego rozrostu komórek gruczołu piersiowego. Zmiany takie mogą pojawiać się w jednej piersi, ale najczęściej uwidaczniają się symetrycznie, w obu naraz. W większości przypadków objawy mastopatii - obrzmienie, ból, twardość oraz gruczolistość - ustępują jednocześnie z rozpoczęciem miesiączki. Ale bywa

i tak, że kobieta stale wyczuwa nieregularne grudki w piersiach (biust przypomina woreczki wypełnione grochem). Musi o tym powiedzieć swojemu lekarzowi i poprosić go o badania. Po badaniu palpacyjnym (ręcznym) piersi lekarz oceni, czy potrzebne są dodatkowe testy. Może np. zlecić badanie poziomu hormonów w poszczególnych fazach cyklu, USG (ewentualnie mammografię).

Co może pomóc

W przypadku zaburzenia równowagi hormonalnej terapia polega na przyjmowaniu doustnych preparatów hormonalnych (czasem, zamiast hormonów, wystarczy zażywanie kropli lub tabletek Mastodynon N) lub wcieraniu w piersi żelu zawierającego progesteron (np. Progestogel). Niewielką ulgę mogą przynieść też chłodne okłady

na piersi i noszenie usztywnionego stanika. Istotna jest także dieta (dużo warzyw oraz owoców, mało tłuszczów zwierzęcych, soli, kawy, czekolady, herbaty, dodatkowe ilości witaminy B6 oraz oleju z wiesiołka dwuletniego) i odpowiedni styl życia (unikanie stresów, regularny wypoczynek).

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

To najczęstsza przyczyna obrzmienia i bólu piersi. Ich skóra staje się tak wrażliwa na dotyk, że uraża ją nawet materiał biustonosza. Kobieta może wyczuć pod palcami zgrubienia tkanki gruczołowej sutka. Same brodawki bywają nieraz twarde jak kamień. Tego typu objawy ustępują samoistnie wraz z pojawieniem się menstruacji. Niestety, powrócą w drugiej połowie cyklu miesiączkowego. Przedmiesiączkowa bolesność piersi spowodowana jest ich nadwrażliwością na hormony wydzielane w drugiej fazie cyklu oraz gromadzeniem się wody w tkance gruczołowej.

Co może pomóc

Można zmniejszyć obrzęk i ból piersi m.in. unikając soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Z ostatnich badań wynika także, że kofeina niekorzystnie wpływa na tkankę gruczołową, a więc w drugiej połowie cyklu lepiej jest zrezygnować z picia mocnej herbaty, kawy, coli oraz z jedzenia czekolady. Dokuczliwe bóle mogą też nieco złagodzić chłodne okłady na biust. Można także zażywać leki ziołowe (np. Mastodynon N). Przy łagodzeniu objawów PMS pomocne również bywają nowoczesne preparaty stosowane w ramach antykoncepcji hormonalnej.

Torbiele

Można je czasem wyczuć. Torbiele są w miarę miękkie, wypełnione płynem i uginają się pod palcami jak woreczki z wodą. Mogą być wielkości zaledwie małego groszku, ale też i dużo większe. Bywają pojedyncze lub jest ich kilka. Gdy uciskają na zakończenia nerwowe, mogą powodować ból piersi. Torbiele powstają na skutek zmian stężenia hormonów płciowych we krwi.

Co może pomóc

Lekarz, pod kontrolą USG, może usunąć płyn z torbieli i w ten sposób zapobiec dolegliwościom. Zabieg taki wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych.

Łagodne guzki

Część guzków wyczuwanych przez kobiety w czasie samobadania okazuje się włókniakami. Podobnie jak torbiele bywają one pojedyncze albo mnogie, mogą być różnej wielkości i lokalizować się w jednej lub obu piersiach jednocześnie. Kiedy zaczynają uciskać tkankę nerwową, powoduje to ból. Włókniaki powstają z tkanki łącznej biustu.

Co może pomóc

Włókniaki zwykle usuwa się chirurgicznie (czasem zalecana jest jedynie ich obserwacja). Nie są to guzy złośliwe, dlatego kobieta nie musi się obawiać o swoje zdrowie ani życie.

Dolegliwości w czasie ciąży i połogu

Piersi niemal od pierwszych dni ciąży przygotowują się do karmienia. Około 5. tygodnia zaczynają się powiększać, a pod skórą uwidacznia się sieć naczyń krwionośnych. Piersi stają się obolałe i nadwrażliwe na dotyk. Ból może być albo kłujący i napadowy, albo ciągły. Pojawia się o dowolnej porze, również w nocy.

- Na tę przypadłość nie ma rady, ale możesz sobie nieco ulżyć, nosząc biustonosze o odpowiednim

rozmiarze i podtrzymujące piersi, przykładając chłodne okłady, delikatnie masując biust i używając do tego specjalnych kremów dla kobiet w ciąży (np. Mustella 9 miesięcy), stosując naprzemienne natryski (ciepły-chłodny).

Po porodzie mniej więcej co trzecia kobieta cierpi na zapalenie gruczołów mlecznych. Pierś zaczyna najpierw puchnąć, potem staje się zaczerwieniona i zbyt wrażliwa na dotyk. To skutek zatkania się kanalików mlecznych. Pokarm zbiera się w jednym miejscu i zaczyna owe kanaliki rozpierać. Tak dochodzi do zapalenia gruczołów mlecznych.

- Jedyną szansą poradzenia sobie z tą dolegliwością jest odciąganie pokarmu laktatorem i przystawianie dziecka do piersi mimo bólu. Ponadto śpij w biustonoszu i spróbuj robić sobie okłady z liści kapusty - liść trzeba sparzyć i ostudzony włożyć pod stanik. Pomóc mogą również delikatne masaże i bandażowanie biustu. Niestety, jeżeli doszło do ostrego stanu zapalnego, interweniować musi lekarz. Może wtedy zalecić stosowanie leczniczych maści, okładów, a nawet zażywanie antybiotyków.

Rak też może boleć

Kobiety z nowotworem piersi pytane, dlaczego późno zgłaszają się do lekarza, używają często argumentu "bo nie bolało". Rzeczywiście, niewielkie skupisko zmutowanych tkanek tworzy bardzo mały guzek, który nie uciska na żadne nerwy i dlatego nie boli. Ale kiedy osiągnie wielkość ok. 2 cm, może zacząć sprawiać ból. Nie czekaj, aż się on pojawi, lecz zgłoś się do lekarza, gdy zauważysz: zmiany skóry piersi (np. przebarwienia), wyciek z brodawki, zmianę kształtu otoczki lub piersi, wyczuwalny ograniczony guzek, wciągniętą brodawkę, powiększenie lub obrzęk pachowych węzłów chłonnych.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Beata Prasałek, dr Jacek Tulimowski,

Forum

 • candymika (offline)

   

  Avatar

  2022-07-29 06:59:34
   

  Your work is fantastic. Your essay was enjoyable to read wordle answer today. This is a fantastic document for me. I've bookmarked it and will be returning to read new posts. Please keep up the exc...
 • Dubaiseocompanyae (offline)

   

  Avatar

  2023-01-27 11:07:08
   

  You should definitely embrace the revolution and hire a qualified Dubai SEO consultant to help you reach your target market online. That is why a company like Dubai SEO Company can help. They're a ...
 • Dubaiseocompanyae (offline)

   

  Avatar

  2023-01-27 11:08:53
   

  As per experts, a skilled Digital marketing company can help you significantly with its high return on investment. Ideally, you must join the global revolution and bring in a skilled Dubai SEO expe...

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...