Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2017-04-03 12:30:57

Obrzęk limfatyczny ręki

Jestem 5 miesięcy po radykalnej lewostronnej mastektomii (wszystkie węzły usunięte) oraz 2,5 miesiąca po radioterapii, chemii nie miałam, obecnie biorę letrozol. 2 razy dziennie robię masaż ręki i blizny oraz raz dziennie (30 minut) się gimnastykuję zgodnie z zaleceniami pań rehabilitantek z Centrum Onkologii na Ursynowie. 2 dni temu na kontrolnej wizycie u onkologa pani doktor stwierdziła, że mam zastój chłonki w ręce i tzw. "bułę" pod pachą. Ręka mnie pobolewa ale nie jest spuchnięta. Pani doktor zaleciła mi brać przez miesiąc, 2 x dziennie Diohespan max, żeby udrożnić chłonkę, zakazała masować rękę, żeby nie powstał stan zapalny. Nie wiem dlaczego masaż może spowodować stan zapalny? Czym on się objawia? I nie wiem czy w tej sytuacji mogę się gimnastykować? Co robić w przyszłości, żeby chłonka spływała i "buła" zniknęła?

 

Odpowiedź:

 

Niestety nie jestem w stanie powiedzieć czy w Pani przypadku masaż może wywołać stan zapalny. Prawidłowo wykonany drenaż nie powinien powodować takich objawów, jednak czasami zdarza się tak, że jest źle wykonany, co może dać taki objaw. Głównym powodem takiego stanu jest zbyt duża siła, prędkość wykonania masażu.
Nagromadzenie się chłonki pod pachą u Pani "buła" jak to Pani nazwała, może być efektem zabiegu (często efekt tylko wizualny po usunięciu piersi i powstałej asymetrii), ale również powstającego obrzęku. Jeśli jest to rzeczywiście obrzęk limfatyczny, to aby go usunąć, należy wykonywać drenaż. Dodatkowo może Pani się wspomóc bandażowaniem klatki piersiowej.
Stan zapalny objawia się często bólem, oraz zaczerwienieniem okolicy ciała która nim jest objęta.
Oczywiście jeśli Pani nie jest pewna co do sposobu wykonywania masażu i ćwiczeń, najlepiej jest się ponownie skonsultować z rehabilitantem w Pani miejscu zamieszkania.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2020-01-18 11:25:09

  Problem z wykonaniem biopsji

  Mojej mamie na usg wyszedł nowotwór zakwalifikowany jako BIRADS 4 określony jako nieregularne zagęszczenie....
 • Avatar

  2020-01-15 12:05:24

  Refundacja Rybocyklibu

  Rak zrazikowy, ER 100%, PR brak, Her ujemny, Ki67 10%, Luminalny B, węzły czyste, wątroba też, guz duży 4 cm i naciek w...
 • Avatar

  2020-01-10 12:31:31

  Podniesienie poziomu neutrofili

  Chciałam się zapytać, czy w przypadku spadku neutrofili po pierwszej chemioterapii do poziomu 0,8 i przełożeniu chemii na...