Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2017-04-26 10:56:36

Jaka jest przyczyna chronicznego zmęczenia

Czy znane jest Pani zjawisko chronicznego zmęczenia, ale po zakończonej terapii?
Mama lat 67, nowotwór piersi, operacja maj 2016, chemioterapia lipiec-sierpień 2016 (4 wlewy AC), radioterapia październik- listopad 2016. Wszystko przeszła "śpiewająco". Nagle z dnia na dzień w lutym 2017 nastąpiło pogorszenie samopoczucia...zmęczenie jest nieadekwatne do podejmowanego wysiłku. Mama szybko się męczy, ma problemy z pokonywaniem lekkich pagórków, schodów...Jest przebadana kardiologicznie, pulmonologicznie (rtg płuc, spirometria), nie ma anemii, elektrolity w porządku...jestem bezradna. Mama nie skarży się na żaden ból, dyskomfort, tylko na tą męczliwość. Czytam o męczliwości w trakcie leczenia, a nie po 4 miesiącach od zakończenia leczenia. Niepokoję się...proszę o pomoc. Po chemii ujawniła się cukrzyca. Mama jest na hormonie Ansyn. Może tu jest jakaś interakcja.

 

Odpowiedź:

 

Lek, który mama przyjmuje może powodować osłabienie, ale nie powinien pogarszać tolerancji wysiłku w tak, jak Pani to opisuje, znacznym stopniu. Pierwsza myśl to obniżenie wydolności mięśnia sercowego po "czerwonej kroplówce". Jeśli było wykonane kontrolne ECHO serca i nie stwierdzono skutków chemioterapii, to pozostaje rozmowa z onkologiem o jakiejś modyfikacji leczenia i może wsparcie psychologa.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również