Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2017-04-26 11:21:20

Interpretacja wyniku USG piersi

Jestem przerażona. Czekamy na wynik biopsji gruboigłowej. Poniżej przedstawie wynik badania usg mojej mamy 47 lat.
Oba sutki w utkaniu gruczołowo-tłuszczowym.
Sutek prawy: na granicy zewnętrznych kwadrantów widoczne jest niejednorodne ognisko hipoechogeniczne o nierównym zarysie 44x19x32 mm. W jego obrębie widoczne zwapnienia. Stwierdza się naczynia wchodzące od obwodu. W elastografii zmiana twarda Birads 4b. Wskazana weryfikacja w BACC lub BAG. Poza tym w obrębie sutka prawego dość liczne torbiele. Największa na godz 12. 27x15x23 mm. Pozostałe torbiele do 11 mm.
Sutek lewy: w jego obrębie widocznych jest kilka torbieli 7 mm. Na godz 12. torbiel z linijną przegrodą Birads 3. Pozostale Birads 2. Ponadto nad otoczką jednorodne ognisko hipoechogeniczne 5 mm do zróżnicowania miedzy FA a torbielą z zagęszczoną treścią.
Poza tym tkanka gruczołowa w obu sutkach nieco niejednorodna bez zmian ogniskowych. Przewody mlekowe nieposzerzone.
USG pachy: po stronie prawej uwidoczniono kilka hipoechogenicznych węzłów chłonnych o nierównym zarysie, okrągłym kształcie bez typowego echa wnęk. Obraz może przemawiać za węzłami patologicznymi. Węzły chłonne po stronie lewej normoechogeniczne o gładkim zarysie, owalnym kształcie. Echa wnęk zachowane. Wymiar w osi długiej do 13 mm. Zarysy węzłów gładkie. Echa wnęk zachowane. Kształt owalny, nie układają się w pakiety.
Moje pytanie: czy ten opis wskazuje na raka z przerzutami do węzłów pachowych, czy jest choć cień szansy, że może być to coś innego? Jeśli tak to co innego mogłoby to być? Do wyników biopsji jeszcze 2 tygodnie a ta niepewność mnie zabija.

 

Odpowiedź:

 

Myślę, że warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym i wykonaniu BACC węzłów pachowych po stronie prawej, a o sposobie leczenia i kolejności poszczególnych etapów będzie można rozmawiać po uzyskaniu informacji o cechach biologicznych guza w prawej piersi. Wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z rakiem, ale bez poznania szczegółów nie można jeszcze niczego planować. Ważne, że mama zaczęła diagnostykę, bo to daje dużo możliwości prawidłowego poprowadzenia leczenia.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również