Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2017-04-26 11:26:23

Czy zastosowane leczenie jest prawidłowe

Moja mama w wieku 63 lat zmarła na raka piersi. Mam 47 lat, miesiączkuję. Obraz mammografii wykazał mikrozwapnienia 5 mm. W biopsji gruboigłowej pod kontrolą mammografii rozpoznano raka przewodowego in situ. Wykonano operację oszczędzającą (tumorektomię), nie wykonano biopsji węzła wartowniczego. Wynik badania histopatologicznego materiału pobranego podczas operacji wykazał również raka przewodowego in situ (3 mm), receptor ER 100%. Lekarz radiolog zalecił radioterapię (20 lamp), obecnie jestem w trakcie naświetlań. Lekarz onkolog natomiast zalecił Tamoxyfen przez 5 lat, ale poinformował mnie jednocześnie, że nie jest bezwzględnie wskazany w moim przypadku, jeśli będę dobrze tolerowała ten lek to warto go przyjmować, jeśli nie to nie warto się męczyć z objawami ubocznymi i można odstawić lek.
Czy zaproponowane leczenie jest prawidłowe i zgodnie z obecnie obowiązującymi standardami światowymi w leczeniu raka przewodowego in situ?
Czy mogę rozpocząć przyjmowanie tamoxyfenu po zakończeniu radioterapii czy też należy rozpocząć przyjmowanie leku natychmiast?
Czy faktycznie mogę odstawić tamoxyfen jeśli będę źle tolerowała lek?

 

Odpowiedź:

 

Na wszystkie trzy pytania moja odpowiedź brzmi "TAK" (tamoksyfen może Pani zacząć przyjmować w dowolnym momencie). I oczywiście pilna kontrola pozostałej części piersi operowanej i całej zdrowej. Co jakiś czas warto wykonywać badanie piersi metodą rezonansu magnetycznego. I warto zgłosić się do Poradni Genetycznej.

 

PS: "pilna" oznacza "staranna", a nie "natychmiast"

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-06-16 09:04:47

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Moje rozpoznanie to: rak NST, G3, lum-B Her2 (-) KI6790%, cT2N1M0. Wstępnie zakwalifikowano do leczenia neoadiuwantowego...
 • Avatar

  2022-06-13 10:35:16

  Obrzęk twarzy

  Jestem po mastektomii. Mój problem polega na obrzęku twarzy, od ponad 2 miesięcy mam opuchniętą twarz. Na początku...
 • Avatar

  2022-06-11 10:19:10

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  5,5 roku temu miałam mastektomię radykalną piersi lewej i radioterapię. Wówczas histopat był taki: rak zrazikowy,...