Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2017-05-05 12:31:51

Pielęgnacja skóry podczas radioterapii

Rozpoznano u mnie raka przewodowego in situ i zalecono radioterapię (20 lamp) i Tamoxifen 5 lat. Lekarz pozwolił na krótkie prysznice skóry napromienianej oraz na pielęgnację skóry olejem kokosowym, lnianym i kremem Pharmaceris X-RAYS do skóry po radioterapii (zawiera kwas foliowy, wosk pszczeli, d-panthenol). Skóry napromienianej nie moczę mimo zgody lekarza, ale stosuję krem Pharmaceris, gdyż skóra na piersi zaczęła być zaczerwieniona i wysuszona.
Czy stosowanie kremu Pharmaceris podczas napromieniania nie przeszkadza w napromienianiu?
Czy nie otrzymuję przez to mniejszej dawki promieni i tym samym leczenie będzie mniej skuteczne? Wystraszyłam się, bo przeczytałam w internecie, że nie należy w ogóle smarować skóry podczas napromieniania.
Czy dozwolone jest mycie wodą skóry napromienianej?
Czy można używać środków myjących i jakich?
Czym mogę smarować skórę kremem Pharmaceris, olejem kokosowym?
Czy mogę smarować olejem lnianym, który zawiera fitoestrogeny skoro mój rak jest hormonozależny (ER 100%)?
Jak i czym pielęgnować skórę w trakcie radioterapii oraz po jej zakończeniu dla optymalnych efektów leczenia i gojenia skóry?
 

 

Odpowiedź:

 

Wrażliwość skóry na RT jest zróżnicowana osobniczo.
Są osoby, u których krótkie spłukanie skóry, osuszenie (przez dotykanie miękkim bawełnianym ręcznikiem) i natłuszczenie (kremem witaminowym czy olejem) nie powoduje kłopotów i nasilenia odczynu popromiennego, a są takie, u których rumień i złuszczanie skóry występuje mimo niemycia, natłuszczania i dobrej ochrony.
Na pewno nie należy używać środków myjących przez co najmniej dwa tygodnie od zakończenia RT. Jeżeli dobrze toleruje Pani Pharmaceris, to należy się go trzymać. Olej lniany nie zaszkodzi, ale nie wiem czy konieczne jest mieszanie środków ochronnych.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...