Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2017-05-05 12:31:51

Pielęgnacja skóry podczas radioterapii

Rozpoznano u mnie raka przewodowego in situ i zalecono radioterapię (20 lamp) i Tamoxifen 5 lat. Lekarz pozwolił na krótkie prysznice skóry napromienianej oraz na pielęgnację skóry olejem kokosowym, lnianym i kremem Pharmaceris X-RAYS do skóry po radioterapii (zawiera kwas foliowy, wosk pszczeli, d-panthenol). Skóry napromienianej nie moczę mimo zgody lekarza, ale stosuję krem Pharmaceris, gdyż skóra na piersi zaczęła być zaczerwieniona i wysuszona.
Czy stosowanie kremu Pharmaceris podczas napromieniania nie przeszkadza w napromienianiu?
Czy nie otrzymuję przez to mniejszej dawki promieni i tym samym leczenie będzie mniej skuteczne? Wystraszyłam się, bo przeczytałam w internecie, że nie należy w ogóle smarować skóry podczas napromieniania.
Czy dozwolone jest mycie wodą skóry napromienianej?
Czy można używać środków myjących i jakich?
Czym mogę smarować skórę kremem Pharmaceris, olejem kokosowym?
Czy mogę smarować olejem lnianym, który zawiera fitoestrogeny skoro mój rak jest hormonozależny (ER 100%)?
Jak i czym pielęgnować skórę w trakcie radioterapii oraz po jej zakończeniu dla optymalnych efektów leczenia i gojenia skóry?
 

 

Odpowiedź:

 

Wrażliwość skóry na RT jest zróżnicowana osobniczo.
Są osoby, u których krótkie spłukanie skóry, osuszenie (przez dotykanie miękkim bawełnianym ręcznikiem) i natłuszczenie (kremem witaminowym czy olejem) nie powoduje kłopotów i nasilenia odczynu popromiennego, a są takie, u których rumień i złuszczanie skóry występuje mimo niemycia, natłuszczania i dobrej ochrony.
Na pewno nie należy używać środków myjących przez co najmniej dwa tygodnie od zakończenia RT. Jeżeli dobrze toleruje Pani Pharmaceris, to należy się go trzymać. Olej lniany nie zaszkodzi, ale nie wiem czy konieczne jest mieszanie środków ochronnych.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...