Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2017-05-12 10:58:44

Czy zastosowane leczenie jest prawidłowe

Mam 62 lata. 24.10.2016 r. miałam mastektomię radykalną. Wynik histopatologiczny: rak zrazikowy G2, hormonozależny, receptory ER i PR 91-100%, Her2 - ujemny, Ki67 - 5%, węzły czyste.
Z racji licznych drobnych ognisk raka naciekającego poza guzem oraz marginesu powięziowego zajętego rakiem naciekającym 0 mm (pozostałe marginesy wolne) zastosowano radioterapię na bliznę (20 naświetlań). Naświetlania zakończyłam 7.01.2017r. Chemioterapii nie miałam. Od 1.12.2016 r. biorę codziennie: lek Clarzole 2,5 mg, witaminę D3 (2000 j.m.) i Calperos 500. Czuję się dobrze, leki również dobrze toleruję.
Na ostatniej kontrolnej wizycie u onkologa pani doktor zapowiedziała mi, że w czerwcu otrzymam skierowanie na mammografię i scyntygrafię kości dodając "jeśli jest pani na to gotowa". Nie minął rok od operacji a tym bardziej radioterapii, czy już powinnam wykonywać takie badania? Jak często można wykonywać scyntygrafię? A może lepsze byłoby inne badanie kontrolne? Czy leki, które biorę są odpowiednie w moim przypadku?

 

Odpowiedź:

 

Leczenie jest bardzo prawidłowe!
Mammografię powinno się wykonać nie później, niż w rok od ostatniej. I USG, bo rak zrazikowy może rozwijać się wieloogniskowo i w obu piersiach. Scyntygram wykonuje się zaleznie od wskazań klinicznych, nie częściej niż co pół roku, ale jeśli nie pojawiły się bóle kostne, to robi sie go na początku leczenia, a później w miarę potrzeby.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również