Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2017-07-09 09:40:19

Interpretacja wyników pooperacyjnych

20.06.2017 wykonano kwadrantektomię piersi lewej
Wynik badania histopatologicznego:
rozpoznanie: Carcinoma Lobulare In Situ
Ogniska LCIS usunięto z marginesem zdrowej tkanki poniżej 1 mm (od strony skóry)
Fibroadenoma
Laesio fibrosa et cystica mammae

Opis makroskopowy:
Do badania otrzymano fragment tkanki tłuszczowej i miąższu sutka o wymiarach 6 x 5,5 x 2 cm z fragmentem skóry o wymiarach 2,5 x 0,5 cm wraz z igła lokalizacyjną z oznaczonymi ale nieopisanymi marginesami - pobrano wg tacki
Na przekrojach w pobliżu końca igły lokalizacyjnej biały, nieostro odgraniczony guz o wym. 1,1 x 0,8 cm.
Zmianę usunięto z marginesami:
od strony powięzi szerokości 0,8 cm,
od strony skóry szerokości 0,1 cm,
pobrano przekrój guza wraz z marginesem od strony powięzi i skóry 1 wyc. nr 980
od strony kwadrantów górnych szerokości 3 cm 1 wyc. nr 981
od strony kwadrantów dolnych szerokości 1,5 cm 1 wyc. nr 982
od strony przyśrodkowej szerokości 3 cm 1 wyc. nr 983
od strony bocznej szerokości 2,5 cm 1 wyc nr 984
Pobrano z guza 2 p. 2 wyc. 985 - 986 - guz pobrano w całości
Pozostały miąższ sutka przerośnięty tkanką włóknistą pobrano 1 wyc. nr 987 z marginesem od strony powięzi i skóry.


Pytania:

1. Co oznacza w rozpoznaniu: "ogniska LCIS usunięto z marginesem zdrowej tkanki poniżej 1 mm (od strony skóry)"? A dalej w opisie makroskopowym "na przekrojach w pobliżu końca igły lokalizacyjnej biały, nieostro odgraniczony guz o wym. 1,1 x 0,8 cm". Wiem co znaczy LCIS ale chodzi mi o ten margines od strony skóry - czy on fizycznie może być mniejszy niż 1 mm? Czy tak mały margines ma jakieś konsekwencje dla dalszego leczenia? Co znaczy, że jest "nieostro odgraniczony" i jakie to ma konsekwencje w porównaniu z tym gdyby był odgraniczony ostro? Kwadrantektomię miałam 20.06.2017r., węzłów chłonnych nie miałam ruszanych bo nie ma w nich zmian. Wczoraj otrzymałam wynik histopatologiczny, ale te fragmenty opisu zwróciły moją uwagę dopiero w domu. Czekam na wyniki badania receptorów (prawdopodobnie do końca tygodnia) a potem mam się zgłosić w celu ustalenia dalszego leczenia. Czy ten mały margines może wpłynąć na to, że konieczne będzie jakieś szersze leczenie niż gdyby margines był większy?
2. Czy przy takim guzie i takiej operacji konieczna jest radioterapia czy hormonoterapia czy obie?
3. Jaki może być maksymalny odstęp po zabiegu do rozpoczęcia radio- lub hormonoterapii (w sensie jakiego okresu czasu odstęp nie powinien przekroczyć)? Czy w radioterapii może być np. 1 dzień przerwy? A jeśli się by zdarzył to co wtedy - wydłuża się cykl o jeden dzień czy cała radioterapia traci sens?

 

Odpowiedź:

 

Jeżeli w materiale z biopsji przed operacją rozpoznano raka inwazyjnego, to znaczy, że był on bardzo mały, bo w materiale pooperacyjnym nie ma go wcale.
1. Też, podobnie jak Pani, nie całkiem rozumiem informację o marginesach. Fraza "nieostro odgraniczony" opisuje wrażenie patologa na temat wyglądu guza ocenianego "gołym okiem", a ważny jest opis mikroskopowy. margines jest wystarczający, jeśli w linii cięcia, która jest zabarwiona tuszem, nie ma komórek raka.
2. Czy jest potrzebna radioterapia - odpowie patolog określając w punktach wartość indeksu Van Nuysa, chociaż zgodnie z najnowszymi ustaleniami LCIS nie jest traktowany jak DCIS (rak przewodowy in situ, tylko raczej jako wskaźnik zwiększonego ryzyka powstania raka.
3. W radioterapii robi się przerwy w soboty i niedziele, czasem w inne dni z przyczyn organizacyjnych i nie niweczy to procesu leczenia.

Czy i jakie leczenie uzupełniające będzie potrzebne zależy od stwierdzenia, czy naprawdę miała Pani jakieś ognisko raka inwazyjnego. Leczenie powinno się zacząć w zasadzie nie później niż 8 tyg, od operacji.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...