Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2017-07-11 07:42:35

Interpretacja przypadku

Pani doktor, odebrałam wynik mammografii i USG i prosiłabym o poradę w tej sprawie.
Wynik mammografii: "Piersi o utkaniu gruczołowym, stan po operacji piersi lewej z powodu mikrozwapnień, stan po biopsji mammotomicznej pod USG piersi prawej. W obu piersiach mastopatyczne zagęszczenia oraz pojedyncze rozsiane mikrozwapnienia. W kw. przyśrodkowym dolnym piersi lewej cień o dł. 23 mm. W prawej piersi cień o śr. 9 mm. Lokalizacja jak w badaniu poprzednim (poprzedni pomiar 8 mm)."
Wynik USG: " Piersi gęste, gruczołowe. Opisywane zmiany w MMG nie uwidaczniają się w USG. Wskazana dalsza kontrola. Jamy pachowe wolne."
W uzupełnieniu dodam, że w 2010 roku miałam resekcję kwadrantu piersi lewej z powodu mikrozwapnień (okazały się łagodne). Dodam jeszcze, że w poprzednim badaniu (kwiecień 2016) nie ma mowy o cieniu w piersi lewej. Również w tej piersi, od ok. 2 miesięcy, odczuwam ból w okolicy brodawki i jakby ciągnięcie. Niekiedy mam wrażenie, że promieniuje on do ręki.
Lekarz, u którego odbierałam wynik (lekarz, który mnie skierował - chirurg onkolog - był na urlopie, zastępował go inny lekarz) powiedział, że nie ma powodu do niepokoju i zlecił badanie kontrolne za rok. Odnosząc się do bólu, też powiedział, że to nic groźnego.


Moje pytania w związku z tym:
Czy Pani zdaniem, rzeczywiście nie ma powodu do niepokoju?
Czy nie sądzi Pani, że powinno się wykonać badania wcześniej, niż za rok?
Dlaczego na USG nie widać zmian, które wykazuje mammografia?
Czytałam w Internecie o elastografii, podobno jest dokładniejsza, niż USG. Czy rzeczywiście tak jest i czy warto ja wykonać?

 

Odpowiedź:

 

Jeżeli zmiana ogniskowa jest widoczna w MMG, a nie widać jej w USG, to uważam że należy wykonać biopsję pod kontrolą MMG. Tym bardziej, że zmiana nie była widoczna w poprzednim badaniu. Nie mam pewności, czy elastogarfia wniesie cokolwiek do diagnostyki. Może raczej rezonans magnetyczny. Nie miałabym odwagi zostawiać sprawy na rok.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...