Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2017-07-18 10:27:34

Obecność komórek nowotworowych w granicy cięcia

Tydzień temu świat mi się zawalił. Mimo regularnych kontroli i badań - ostatnie w maju b.r. wykazujących zmiany łagodne - po usunięciu guzów - rak. W jednej zmianie naciekający NST, w drugiej inwazyjny DCIS. W obu przypadkach HER ujemny. Wskaźnik G2 i G1, bez wiedzy o przerzutach w węzłach, obydwa hormonozależne o Ki-67 10% i 5%. Bardzo martwię się obecnością komórek nowotworowych w granicy cięcia w raku naciekającym. Mam mieć za około miesiąc mastektomię z wycięciem wartownika.
Bardzo proszę mi powiedzieć jak wyglądają szanse na rozprzestrzenienie się przez cięcie w obszarze nowotworu? Czy każdy tydzień poważnie grozi rozsianiem do innych narządów?

 

Odpowiedź:

 

Zabieg, który miała Pani wykonany jest to tzw. tumorektomia. Niekiedy pomimo wcześniejszej biopsji - zmiana łagodna po wycięciu okazuje się, że mamy do czynienia ze zmianą złośliwą.
Guzy łagodne można wyciąć z mniejszym marginesem, w tym wypadku było takie postępowanie, ale wynik hist-pat zmienił tryb dalszego leczenia. Należy poszerzyć marginesy i wykonać biopsję węzła wartowniczego, ale można także usunąć pierś podskórnie i od razu przy tym zabiegu rekonstruwać pierś. Proszę o tym porozmawiać ze swoim chirurgiem.
Co do pytania, przejście komórek nowotworowych dalej, teoretycznie jest możliwe ale powstanie przerzutów w tak krótkim czasie jest mało realne.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również