Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2017-09-01 10:04:36

Czy zastosowane leczenie jest prawidłowe

Jestem po operacji oszczędnościowej i biopsji węzła wartowniczego. W biopsji stereotaktycznej wyszło Carcinoma invasivum mammae NST grade 2, ER (+) 90%, PGR (+) 30%, HER2 0, ki67 15%. Wg mammografii guz 10 mm. Wyniki histopatologiczne wykazały, że węzły są czyste, guz ostatecznie miał 14 mm.
Lekarz zalecił radioterapię oraz przepisał Nolvadex D przez 5 lat. Mam 56 lat. Od dwóch lat nie miesiączkuję. Mam wątpliwości odnośnie leczenia Nolvadexem. Czy jest jakiś lek nowszej generacji, nawet nierefundowany przez NFZ, który ma mniej skutków ubocznych i nie powoduje problemów z endometrium i wątrobą? Moja mama miała mięśniaki przez wiele lat i może to być dziedziczne. Lekarz zaproponował kontrolę endometrium co 4 miesiące, ale to do mnie nie przemawia. Czy wg Pani doktor moje leczenie jest właściwe? Jakie są dla mnie konsekwencje jeśli przepisanego Tamoksyfenu nie będę brała?

 

Odpowiedź:

 

Tamoksyfen zmniejsza o co najmniej 50% ryzyko nawrotu choroby. U kobiet po menopauzie chroni także kości przed osteoporozą.
W Pani przypadku można rozważyć zastosowanie letrozolu, ale trzeba się liczyć z ryzykiem obniżenia masy kostnej (osteopenia/osteoporoza) i wzrostem poziomu cholesterolu wraz ze związanymi z tym konsekwencjami.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również