Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2017-09-07 23:44:57

Jakie powinno być zastosowane leczenie

Dzisiaj odebrałam wynik FISH, okazało się, że usunięty mammotomem guz piersi lewej 9 x 9 mm jest rakiem inwazyjnym NST trójujemnym G2. Brak naciekania naczyń. W piersi została zmiana 13 x 4 mm, która nie została jeszcze zdiagnozowana.
Prawie 5 lat temu miałam raka hormonozależnego piersi prawej , mastektomia na życzenie, leczenie Tamoxifenem i tak miało pozostać, ale niestety...
Mam pytanie, jaki jest obecnie standard leczenia raka trójujemnego? Czy moja historia onkologiczna ma wpływ na obecne leczenie? Miałam podstawowe badanie BRCA1 - brak mutacji. Chciałabym najpierw wykonać mastektomię, czy to dobra droga? Jaki byłby najkorzystniejszy schemat leczenia w moim przypadku? Sprawa jest dla mnie bardzo pilna, proszę o odpowiedź.

 

Odpowiedź:

 

Przede wszystkim trzeba zdiagnozować drugą zmianę. Od tego będzie zależało dalsze postępowanie.
Standardem w postępowaniu z chorymi na raka TN jest chemioterapia 4 x AC -> 12 x P i warto zaczynać od cht, a nie od operacji. Dotyczy to zmian >2 cm (wg wielu ekspertów nawet > 1 cm) i pozwala ocenić stopień odpowiedzi na chemioterapię. Przed leczeniem trzeba oznaczyć guz klipsem, na wypadek, gdyby cht go całkowicie zniszczyła.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również