Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2017-09-14 09:30:00

V Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi - bezpłatne badania profilaktyczne - zaproszenie na konferencję.

Radomskie Centrum Onkologii zaprasza na  konferencję prasową z udziałem wybitnych lekarzy  onkologów oraz  Prezesa Mazowieckiego Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia i przedstawiciela Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.   

Konferencja odbędzie się we wtorek 19 września 2017 roku o godz. 11.00 w Szpitalu przy ul. Uniwersyteckiej 6 w Radomiu (sala konferencyjna 2 piętro)


W czasie spotkania przedstawione zostaną założenia V Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, w ramach którego Radomskie Centrum Onkologii przeprowadzi  bezpłatne badania  profilaktyczne pacjentów zagrożonych nowotworami głowy i szyi.
Szpital na Wacynie dołącza do placówek służby zdrowia, które biorą udział w Europejskiej Kampanii Make Sense poświęconej Nowotworom Głowy i Szyi.

W czasie konferencji poinformujemy również o założeniach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. 

Szczegółowa informacja o projekcie:

Radomskie Centrum Onkologii we współpracy z Mazowieckim Szpitalem Bródnowskim w Warszawie oraz Mazowieckim Porozumieniem Pracodawców Ochrony Zdrowia realizuje program profilaktyczny dotyczący wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi.
 Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest odpowiedzią na stały i bardzo znaczący wzrost zachorowalności na nowotwory głowy i szyi odnotowany w ostatniej dekadzie. Liczba nowych rozpoznań wzrosła o 25% tj. z 8 694 do 10 801 . Mapy Potrzeb Zdrowotnych, opracowane przez Ministerstwo Zdrowia, prognozują w latach 2015-2025 wzrost liczby zachorowań na nowotwory głowy i szyi o 10%.

  Cele projektu:

-EDUKACJA- popularyzacja zachowań prozdrowotnych i zdrowego stylu życia wśród lekarzy pierwszego kontaktu, lekarzy specjalistów oraz grupy docelowej, czyli pacjentów. Realizacja projektu będzie miała istotny wpływ na upowszechnienie świadomości i wiedzy oraz działań profilaktycznych mogących skutecznie zwiększyć wykrywalność nowotworów głowy i szyi we wczesnym stadium.

-PODNIESIENIE ŚWIADOMOŚCI- w zakresie czynników ryzyka wczesnych objawów wśród odbiorców programu (lekarze i pacjenci)

-WSPARCIE EMOCJONALNE –organizacja spotkań dla chorych leczonych z powodu nowotworów głowy i szyi i ich rodzin z zespołami psychologiczno- socjalnymi, których celem jest wsparcie ich powrotu do normalnego życia.
Głównym celem projektu jest objęcie grupy docelowej 10 000 mieszkańców województw mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego bezpłatnymi  świadczeniami zdrowotnymi w ramach profilaktyk. Grupą docelową będą osoby w wieku produkcyjnym, będące w grupie podwyższonego ryzyka w wieku 40-65 lat tj.: są wieloletnimi palaczami, nadużywają alkoholu, mają podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z 6 objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg oddechowych takich jak:

-pieczenie języka,
-niegojące się owrzodzenie oraz czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,
-ból gardła,
-przewlekła chrypka,
-guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, 
-ból w trakcie oraz problemy z przełykaniem.

Do grupy objętej programem można włączyć również osoby z wskazanej grupy wiekowej, u których wystąpił jeden z ww. objawów przez ponad 3 tygodnie.
 
Zapraszanie do programu odbywać się będzie dwutorowo:

Poprzez lekarzy POZ:
do Programu włączono lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, celem wcześniejszego wykrywania nowotworów głowy i szyi oraz wdrożenia skutecznego i mało inwazyjnego leczenia. Przewidziano współpracę z ponad 70 placówkami POZ.
Lekarze otrzymają ankietę dotyczącą czynników ryzyka, materiały edukacyjne oraz wezmą udział w szkoleniu przewidzianym w projekcie. Zadaniem lekarzy POZ będzie kwalifikacja pacjentów ze swojej listy aktywnej do badań przesiewowych oraz edukacja.

Samodzielnie:
bezpośrednio do ośrodka specjalistycznego, w  wyniku działań edukacyjnych oraz informacyjnych poprzez media oraz inne kanały informacji. Przy rejestracji konieczne jest wypełnienie ankiety dot. czynników ryzyka.
 
Działania w obszarze wdrażania programu polityki zdrowotnej obejmują:

-edukację kadry medycznej;  
-podniesienie świadomości grupy docelowej i społeczeństwa;
-konsultacje z lekarzem POZ - ankieta dot. czynników ryzyka;
—konsultacje u specjalisty z otolaryngologii połączonej z badaniem laryngologicznym uzupełnionym o badanie fiberoskopowe;
 -pogłębioną diagnostykę (badanie laryngologiczne z możliwością wykonania: USG szyi, pobrania wycinka zmiany z badaniem histopatologicznym, biopsji cienkoigłowej)


Wdrożenie programu polityki zdrowotnej z zakresu nowotworów głowy i szyi jest działaniem koniecznym, a zaproponowane działania przyczynią się do zahamowania lub zmniejszenia niekorzystnych skutków na terenie całego kraju. 

 

Koordynatorzy Programu:

Radomskie Centrum Onkologii Joanna Fąfara
j.fafara@onkologiaradom.pl tel. 790 314 821
Mazowieckie Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia
Aleksandra Szparaga a.szparaga@pzmazowsze.pl tel. 531 370 370
Mazowiecki Szpital Bródnowski
Danuta Gołębiewska d.golebiewska@brodnowski.pl tel. 22 326 54 95
  

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Izabela Leśkiewicz

Forum

 • rantslingering (offline)

   

  Avatar

  2022-11-10 09:55:26
   

  In order to evaluate which places provide the greatest pricing, the Airbnb team reportedly looked at the average nightly rate for long-term stays in areas where 1,000 or more long-term stay nights ...
 • anthonyscotte23 (offline)

   

  Avatar

  2022-11-14 18:18:39
   

  I admire what you have done here. I love the part where you say you are doing this to give back tree surgeon Coventry
 • Angel17 (offline)

   

  Avatar

  2023-01-04 06:00:05
   

  That's a wonderful event. Thanks for sharing! www.appliancerepaircalg.ca/fridge-repair.html

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...