Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2017-09-25 16:56:13

Hormonoterapia; skrócone leczenie Herceptyną

Jestem rok po operacji usunięcia z prawej piersi guza nowotworowego (2,1 x 1,5 cm). Histopatologia: Węzły chłonne bz - na podstawie węzła wartowniczego. Wokół guza brak limfoangioinwazji, brak cech naciekania okołonerwowego, proces nie nacieka skóry i nie perforuje powięzi. Receptory w części inwazyjnej 50% reakcja średnia, receptory progesteronowe w części inwazyjnej 1% reakcja średnia. Her 2 w części inwazyjnej (2+). Ki67 (+) w 10% komórek nowotworowych. Po badaniu w Krakowie metodą FISH stwierdzono amplifikację genu Her2 (średnia liczba kopii genu Her2 na komórkę: 7,45).
Leczenie jakie już przeszłam: chemioterapia (epirubicyna+cyklofosfamid) cztery cykle, radioterapia piersi prawej 16 cykli. Aktualnie jestem po 11 cyklu herceptyny dożylnej i jednocześnie biorę Aromek od ponad pół roku.
Od dwóch miesięcy odczuwam bardzo silny ból mięśni w górnej części lewej ręki. Ból był tak silny, że nie mogłam spać, podniesienie ręki było praktycznie niemożliwe. Zdecydowałam przerwać branie Aromku. Dzisiaj mijają 2 tygodnie: ból przeszedł całkowicie: ręka "zmartwychwstała".
Mam pytania:
1. Czy są leki hormonalne na mój przypadek (mam 75 lat) bez takich ubocznych skutków?
2. Czy nauka na dzisiaj rozróżnia przypadki Her2 plus z niską i wysoką amplifikacją genu Her2? Czy różnicuje się dla tych przypadków leczenie?
P.S. Jeżeli w komórce znajduje się 5-10 kopii genu mamy niską amplifikację, a powyżej 10 - wysoką.
3. Czy w moim wieku 12 wlewów herceptyny nie byłoby dostateczne?

 

Odpowiedź:

 

Proponuję rozmowę z lekarzem prowadzącym. Można spróbować zmienić HT na anastrozol lub tamoksyfen o ile nie ma przeciwwskazań.
Nie zmienia się czasu leczenia Herceptyną. Przyjęto, że rok to optymalny okres terapii.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...