Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2017-10-03 14:33:47

Tamoxifen a próby wątrobowe

Mam 41 lat, 6 lat temu stwierdzono u mnie naturalną menopauzę. Nie rodziłam. Przed zachorowaniem zażywałam HTZ przez 30 m-cy.
W listopadzie 2016 roku wykryto u mnie guza w prawej piersi, w grudniu wykonano biopsję mammotomiczną. Jej wynik: Carcinoma invasivum mammae G3, her2 +++, ER (+) mieszany odczyn w 80% komórek komponenty inwazyjnej SCORE=7 (IS2+PS5), PR (+) mieszany odczyn w 10% komórek komponenty inwazyjnej SCORE=4 (IS2+PS4); Ki67 25-30%, wymiar: 13 x 8 mm.
24.01.2017 roku zostałam poddana operacji oszczędzającej BCT z procedurą węzła wartowniczego, w którym znaleziono mikroprzerzuty.
Przeszłam chemioterapię 4 x AC + i tylko 1x Paclitaxel. Zaprzestano podawania paclitaxelu, ponieważ miałam bardzo podwyższone próby wątrobowe ALT 455, AST 253, GGT 85. Okazało się, że próby są w normie kiedy jestem na specjalnej dość rygorystycznej diecie. ALT i AST muszą być dobre abym przyjmowała herceptynę, jestem po 3 podaniu podskórnym (mam mieć jeszcze 14). Przeszłam 15 naświetlań i brachyterapię w sierpniu 2017 r.
Miesiąc temu zaczęłam zażywać Nolvadex-D. Na ostatniej wizycie lekarz kazał odstawić mi tamoxifen argumentując, że ważniejsze jest zażywanie herceptyny w moim przypadku i nie ma co ryzykować, że próby mogą się podnieść od tamoxifenu i mogłabym nie dostać herceptyny. Nie wiem co robić, mam zaufanie do mojego lekarza, ale prawdę mówiąc jestem skołowana. Próby wątrobowe mam w normie, ostanie wyniki ALT 20, AST 19. Zażywam Hepa merz 3000 przepisane przez hepatologa i jestem na diecie (waga 57 kg).


Moje pytanie brzmi: powinnam zażywać tamoksifen jeśli wyniki wątroby są dobre czy odstawić i zostać tylko przy herceptynie?
Mam jeszcze jedno pytanie. Po jakim czasie od brachyterapii można wykonać rezonans piersi?

 

Odpowiedź:

 

Obawiam się, że nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie, bo nie wiadomo dokładnie dlaczego miała Pani problem z wątrobą i czy rzeczywiście tamoksyfen tego nie pogorszy. A może inna hormonoterapia? Herceptyna jest najważniejsza w Pani przypadku.
Wszystkie badania obrazowe wykonuje się po 6 miesiącach od zakończenia napromieniania.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również