Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2017-11-05 10:15:48

Interpretacja przypadku

Mam 35 lat. W lutym przeszłam operację oszczędzającą piersi prawej. Guz o wym.19 x 12 x 15 mm, oddalony 38 mm od marginesu dobrodawkowego, 12 mm od marginesu przeciwległego do dobrodawkowego, 5 mm od marginesu głębokiego, 3 mm od górnego, poniżej 1 mm od marginesu dolnego. Minimalne marginesy: dolny 3 mm, górny 4 mm, głęboki 4 mm. Zatory z komórek raka w świetle cienkościennych naczyń. Trzy węzły wartownicze bez przerzutu raka.
Receptory oznaczone tylko z biopsji gruboigłowej. Er 70%, PgR 20%, Her-2 dodatni, G2, Ki67 20%.
Po operacji była chemia 4 AC co dwa tygodnie, 12 Taxol, herceptyna podskórnie. Radioterapia 21 frakcji. Po chemii włączony mam zoladex i nolvadex-d.
Chciałabym się dowiedzieć czy marginesy są wystarczające?
Czy obecność zatorów z komórek raka znacząco wpływa na rokowania?
Jakie są moje szanse, że będę zdrowa?
Za dwa tygodnie będę miała operację usunięcia macicy i jajnika. Jeden usunięty w grudniu 2016 - guz borderline. Czy to wpłynie na sposób leczenia raka piersi?
Czy można włączyć inhibitory aromatazy czy zostać przy nolvadexie?

 

Odpowiedź:

 

Leczenie systemowe (chemio- i hormonoterapia) powinno zabezpieczyć przed nawrotem. Marginesy dobre. Radioterapia ma zabezpieczyć przed wznową w piersi i węzłach chłonnych. Usunięcie macicy wyeliminuje jedno z działań niepożądanych tamoksyfenu, czyli przerost endometrium. Nie widzę powodu do zmiany HT. Oczywiście po usunięciu drugiego jajnika nie będzie Pani musiała przyjmować Zoladexu.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również