Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-01-10 13:01:04

Jakie powinno być zastosowane dalsze leczenie - cd.

Kontynuacja pytania "Jakie powinno być zastosowane dalsze leczenie" z 8 stycznia 2018 r.

 

Miałam biopsję mammotomiczną pod kontrolą USG, więc myślę że pobrano materiał ze wszystkich zmian (napisano, że pobrano "liczne fragmenty tkankowe o łącznej średnicy do 30 mm (1 bloczek)" ). MR natomiast wykazało 2 zmiany w odległości 5 mm i 8 mm od największej zmiany.
Chciałabym zapytać, czy mogą być w piersi jeszcze jakieś inne zmiany na tyle małe, że 1,5 teslowe MR ich nie wykazało i dlatego lekarze radzą usunięcie piersi?
Czy 3 teslowe MR lub badanie PET nie byłoby wskazane, (bo pokazałoby znacznie więcej) jeśli zgodzę się tylko na operację oszczędzającą?
Czy nawet gdyby były tam jakieś małe ogniska komórek nowotworowych, to radioterapia i leczenie hormonalne po operacji oszczędzającej są w stanie skutecznie je zlikwidować?

 

Odpowiedź:

 

Sądzę, że zaproponowano Pani mastektomię, bo chirurg obawia się złego efektu kosmetycznego. 32 mm to wielkość, która formalnie dyskwalifikuje z zabiegu oszczędzającego, bo granicą są 3 cm. Kolejne badania obrazowe nie wniosą nic nowego, a jedynie mogą wprowadzić zamęt, bo teraz w piersi dominują zmiany po biopsji.
W pierwszej wiadomości napisała Pani o trzech zmianach znalezionych w badaniu RM (13 x 10, 5 mm i 8 mm - łączny zakres zmian 32 mm). Nie wiem, czy w USG widoczne były te same zmiany, ale najpewniej wszystkie elementy zbadane mają takie same cechy. Leczenie uzupełniające powinno zminimalizować ryzyko nawrotu choroby, ale to Pani lekarze widzą zdjęcia i Panią, więc moja odpowiedź nie może być żadną wskazówką. Im należy zaufać i z nimi dyskutować o zakresie zabiegu.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-05-20 09:53:19

  Graviola

  Mam pytanie odnośnie suplementu diety Graviola. Czy można i warto stosować (w jakiej formie najlepiej)? Czy nie wchodzi w...
 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...