Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-03-21 11:22:14

Powiększenie marginesów po operacji oszczędzającej

Jestem po operacji oszczędzającej, rak zrazikowy naciekający, silnie hormonozależny, HER2 ujemny, Ki67 - 25%.
Hispat: T1c N0 Mx LV0, wycięto guz 15 x 11 x 15 mm, wycięty fragment gruczołu 5 x 4 x 2,5 cm. Największy wymiar guza 16 mm, gniazda rakowe naciekają tkankę tłuszczową, zmiany in situ w odległości 0,3 mm od granic cięcia kranialnej i kaudalnej. Utkanie raka dochodzi do kaudalnej granicy cięcia.
Ponowna komisja onkologiczna dała zalecenie reoperacji w celu poszerzenia loży i docięcia większych marginesów.
Moje pytania:
Czy reoperacja daje gwarancję wycięcia w pełni pozostałych ognisk/nacieków?
Czy lekarz jest w stanie wizualnie w trakcie operacji ocenić jak duży margines wyciąć, aby tym razem margines był wystarczający?
Czy jeśli w kolejnym hist-pacie nadal komórki rakowe będą dochodzić do granicy cięcia, to będzie kolejna reoperacja - jeśli tak, to oszczędzająca czy mastektomia?
Czy są inne procedury w takiej sytuacji?
Jak często zdarzają się niewystarczające wycięcie marginesu?
Obawiam się reoperacji, a właściwie jej efektywności, stąd moja prośba o opinię. Niestety chirurg konsultujący w ośrodku był bardzo niekomunikatywny.

 

Odpowiedź:

 

W odpowiedzi na Pani wątpliwości uważam zalecenie komisji jak najbardziej słuszne, jest to standardowa procedura. Szacuje się, iż rutynowo w przypadku 15% BCT marginesy mogą być pierwotnie nieradykalne, najczęściej z powodu DCIS. Uważam, że przy odpowiednim oznaczeniu preparatu wyciętego chirurg jest w stanie precyzyjnie wyciąć zagrożone nieradykalnością onkologiczną miejsce. W trakcie zabiegu chirurg nie jest w stanie wizualnie ocenić ile należy dociąć. Dalsze postępowanie w razie kolejnej nieradykalności jest przedmiotem dyskusji pomiędzy chirurgiem prowadzącym a pacjentką.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...