Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-04-08 10:42:32

Interpretacja przypadku

Mam 42 lata. USG piersi wykazało zmianę-BIRDS 4, miałam biopsję cienkoigłową.
Wynik biopsji: w ocenianych rozmazach obecne elementy morfotyczne krwi oraz nieliczne fragmenty tkanko tłuszczowej. Ponieważ onkolog do którego chodziłam nie zlecił mi biopsji gruboigłowej, na której mi zależało (ponieważ biopsja i mammografia u mojej młodszej siostry też nie wykazały nic niepokojącego, a po wycięciu okazało się, że to rak złośliwy) zmieniłam onkologa, który skierował mnie na mammografię a następnie na biopsję gruboigłową.
Wynik mammografii: obie piersi o utkaniu gruczołowym typ C. W obu piersiach pojedyncze rozproszone zwapnienia. Zmian ogniskowych podejrzanych o procesie złośliwym nie stwierdzono, natomiast wynik biopsji gruboigłowej: bardzo drobne fragmenty tkanki tłuszczowej i włóknistej (materiał bardzo skąpy).
Onkolog, dał mi skierowanie do chirurga na wycięcie, ja też wolałabym włókniaka wyciąć i mieć spokój, problem jest taki, że mój guzek jest niewyczuwalny i po zbadaniu chirurg nie bardzo wiedział co ma zrobić i dał mi skierowanie do szpitala do innego chirurga. W szpitalu trzech chirurgów po zbadaniu podjęli decyzję, że najlepiej byłoby gdyby guzek wyczuli ponieważ teraz musieliby zrobić bardzo duże nacięcie i kazali przyjechać ponownie, byłam już dwa razy i mam jechać ponownie po raz trzeci za miesiąc.
Proszę o poradę co w tej sytuacji robić, szukać kolejnego chirurga, czy blizna rzeczywiści jest tak bardzo duża i co oznacza w wyniku biopsji, że materiał bardzo skąpy?

 

Odpowiedź:

 

Określenie iż "materiał jest bardzo skąpy" oznacza iż w trakcie biopsji pobrano niewiele materiału tkankowego. Nie ma sensu usuwać zmiany w znieczuleniu ogólnym, wykonując kwadrantektomię (częściowe wycięcie fragmentu piersi). W Pani sytuacji proponuję biopsję mammotomiczną - czyli pod kontrolą USG lokalizujemy zmianę, znieczulamy miejscowo i usuwamy specjalną igłą - precyzyjnie tylko guzka, bez tkanek otaczających. Dzięki zastosowaniu tej techniki zmiana może być niewyczuwalna, a traumatyzacja piersi jest minimalna.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

  • Avatar

    2022-01-22 12:20:10

    Jakie powinno być zastosowane leczenie

    Rak, jak opisałam poniżej, różnił się nieco w wyniku biopsji i wyniku pooperacyjnym. Biopsja mammotomiczna...
  • Avatar

    2022-01-12 15:26:13

    Interpretacja przypadku

    Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
  • Avatar

    2022-01-12 15:22:42

    Interpretacja wyniku USG piersi

    Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...