Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-05-27 11:05:00

Czy konieczne jest leczenie Reseligo

W lutym br. wyczułam zmianę w prawej piersi. Wykonałam mammografię i usg piersi.
Wynik badań: w piersi prawej w kwadrancie górno-pachowym nieostro-konturowane zacienienie o wymiarach 11 x 13 mm.
Wynik badania histopatologicznego: Oligobiopsje z sutka o łącznej długości 26 mm objęte są w 98% swojej objętości naciekiem: rak inwazyjny, bez specjalnego typu G1 (2+1+1). Invasive carcinoma NST. W nacieku raka jw. brak jest przewodów DCIS, cech limfoangioinwazji i cech naciekania okołonerwowego.
Badanie immunohistochemiczne nowotworu: E-cadgerub (+), p63 (-).
W dniu 12.04 wykonano operację oszczędzającą z wycięciem węzła wartowniczego (węzeł chłonny bez zmian nowotworowych (0/1). Badanie immunohistochemiczne węzła chłonnego: CK19(-)x3.
Badanie histopatologiczne (pobranego guza): Receptory estrogenowe w części inwazyjnej 85% reakcja średnia. Receptory progesteronowe w części inwazyjnej 95% reakcja średnia. Her-2 w części inwazyjnej (1+), Ki67 (+) - do 15% komórek nowotworowych.
Lekarz onkolog (ze szpitala, w którym mnie operowano) przepisał mi Tamoxifen Ebewe 20 mg oraz Reseligo 3,6 mg. Obecnie jestem przygotowywana do radioterapii, która będzie trwać 4 tyg.
Lekarz prowadzący radioterapię (również onkolog) zwrócił mi uwagę, że w moim przypadku, niepotrzebnie został mi przepisany lek Reseligo.
Moje pytanie jest następujące: dwóch lekarzy onkologów ma odmienne zdanie co do przebiegu mojego leczenia (lekami). Komu zaufać i co zrobić ? Jestem zagubiona :(
Mam 48 lat, miesiączkuję regularnie, nie biorę żadnych innych leków.

 

Odpowiedź:

 

Zgadzam się z opinią radioterapeuty. Hamowanie funkcji jajników jest zwykle zalecane u kobiet do 35. roku życia. I trzeba pamiętać, że tamoksyfen nie zapobiega owulacji, więc należy pamiętać o antykoncepcji (ale nie hormonalnej!).

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...