Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-05-31 08:44:31

Jakie powinno być zastosowane leczenie

Pani Doktor, mama po 2,5 miesiąca zażywania tamoksifenu zgłosiła się do kontroli (na chwilę obecną mijają prawie 4 miesiące jak mama przyjmuje tamoxifen). Dostała skierowanie na badanie PET. Pierwsze badanie PET mama miała robione rok temu (05.05.2017).
Wnioski z badania - progresja choroby. Nastąpiła progresja zarówno w kościach w stosunku do badania z zeszłego roku, doszło kilka nowych ognisk w innych lokalizacjach - żebro, obojczyk, kość ramieniowa, łopatka oraz nowe ogniska w kręgosłupie oraz progresja w wątrobie - PET wykazał 2 ogniska - w segmencie V - 37 x 20 mm oraz w segmencie VI śr. 12 mm (nowa zmiana). W poprzednim badaniu PET widniał opis zmiana segment V/VI - 43 x 36 x CC x 36 mm.
Z kolei ostatnie USG 02.02.2018 - brak zmian ogniskowych.
Moje pytania:
1) jakie leczenie należy wdrożyć w obecnej sytuacji? Czy skuteczna w tej sytuacji może być kolejna linia hormonoterapii? Czy to, że tamoxifen nie uchronił mamy przed progresją choroby oznacza, że mama nie zareaguje na 2-gą linię hormonoterapii? Jest to kwestia bardzo istotna, gdyż mama obecnie deklaruje, że na chemię się nie zgodzi. Mama otrzymywała chemie przez 8 miesięcy (VI.2017 - 01.2018 4 FAC, 21 pxl).
2) czy należy powrócić do przerwanego w lutym kwasu zolendronowego? Czy decyzja o przerwaniu podawania kwasu mogła doprowadzić do progresji choroby w kościach?

 

Odpowiedź:

 

1. Można podjąć próbę drugiej linii hormonoterapii, ale jest bardzo prawdopodobne, że sama HT nie będzie dość skuteczna. Niestety nie ma w Polsce refundacji Palbocyklibu, który mógłby "przełamać oporność" na hormonoterapię. A może mama zgodzi się na chemioterapię doustną? Byłoby dobrze wesprzeć mamę w czasie rozmowy z lekarzem.
2. Zgodnie z wynikami badań i obserwacji kwas zoledronowy można stosować co trzy miesiące i jest to równie skuteczne, jak dawki comiesięczne. Odstawienie zoledronianu nie było przyczyną progresji w kośćcu. Warto wznowić leczenie - o ile nie ma przeciwwskazań.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również