Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-06-10 23:29:46

Konsultacja w sprawie profilaktycznej mastektomii

Jestem przed operacją usunięcia piersi ze względu na ciągły stan zapalny i nawracające ropnie. Byłam już na jednej konsultacji u psychologa (wymóg szpitala). Teraz każą mi przyjść z mamą. Niby to jest potrzebne i mają takie procedury. Mam 30 lat i nie jestem ubezwłasnowolniona. Czy szpital ma prawo odwołać mi operację jeśli nie wyrażę zgody na taką wizytę? Nie chce rozmawiać przy mamie i uważam, że jest to całkowicie zbędne.
 

 

Odpowiedź:

 

Szpital nie ma prawa wymagać dodatkowej konsultacji w obecności osoby trzeciej, jeśli Pani jest pełnoletnia i nie wyraża takiej zgody. Aczkolwiek orzecznictwo w zakresie wykonania zabiegu "profilaktycznego usunięcia zdrowego narządu", chociaż praktycznie leczniczego w Pani przypadku nie wymusza na szpitalu konieczności wykonania takiej procedury, jeśli inne techniki zachowawcze (nacinanie, antybiotykoterapia itd) są możliwe. Więc szpital ma prawo nie zakwalifikować Panią do takiej procedury (nie na podstawie nieobecności mamy ale obowiązującego ustawodawstwa) ale powinien wyznaczyć Pani inne, alternatywne metody leczenia. Możliwe iż w danym szpitalu obowiązuje zasada pobierania zgody na usunięcie zdrowego organu w obecności dodatkowego świadka. Dlatego uważam że powinna Pani porozmawiać z lekarzem prowadzącym celem ustalenia wspólnego konsensusu i spełnienia norm ustalonych przez dany szpital.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-22 12:20:10

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Rak, jak opisałam poniżej, różnił się nieco w wyniku biopsji i wyniku pooperacyjnym. Biopsja mammotomiczna...
 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...