Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-06-24 12:18:37

Badania kontrolne po operacji oszczędzającej

Moja mama we wrześniu ubiegłego roku przeszła operację wycięcia guza piersi. Guz niecałe 2 cm, węzły czyste. Mama miała operację oszczędzającą. Po operacji przeszła brachyterapię. Później dostała leki hormonalne, które musi cały czas zażywać.
Lekarze nie zalecili żadnych dodatkowych badań kontrolnych w międzyczasie (tylko same wizyty bez szczegółowych badań). Pierwszą mammografię po operacji będzie miała dopiero w sierpniu. Ostatnio jednak sama zrobia badania krwi. Wyszło podwyższone OB - 50 a norma wskazuje 30. Czy świadczy to, że znowu coś niepokojącego się dzieje? Czy mama nie powinna mieć zalecanych dodatkowych badań częściej, więcej?
 

 

Odpowiedź:

 

Najpierw cytat z zaleceń Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej pod redakcją profesorów J. Jassema i M. Krzakowskiego:

"Głównymi celami badań kontrolnych po pierwotnym leczeniu z powodu raka piersi są wczesne wykrycie miejscowego i regionalnego nawrotu choroby oraz wtórnych nowotworów, obserwacja w kierunku późnych powikłań, poradnictwo psychologiczne i społeczne (w tym zalecenie fizycznej aktywności i odpowiedniej diety w celu zmniejszenia nadwagi), motywowanie chorych otrzymujących uzupełniające leczenie do jego kontynuacji, a także ocena późnych wyników leczenia. Większość nawrotów raka piersi wykrywa się na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego i te dwa elementy są nieodzowną częścią badań kontrolnych. Nie zaleca się natomiast aktywnego poszukiwania bezobjawowych przerzutów odległych, bowiem ich wcześniejsze wykrycie w wyniku rozszerzonego zakresu badań obrazowych lub laboratoryjnych nie ma istotnego wpływu na czas i jakość życia chorych (I, A). U chorych na przedinwazyjnego i inwazyjnego raka piersi stopniu I–III, które otrzymały leczenie z radykalną intencją zaleca się comiesieczne samobadanie piersi, okresową kontrolę lekarską obejmującą badanie podmiotowe i przedmiotowe, oraz powtarzaną co rok MMG, w razie potrzeby uzupełnioną o USG lub MR piersi (III, C). Nie zaleca się natomiast rutynowego wykonywania badań laboratoryjnych oraz innych niż MMG badań obrazowych."

U kobiet po leczeniu oszczędzającym pierwszą mammografię (w razie potrzeby uzupełnioną o USG piersi) wykonuje się po 6 miesiącach od zakończenia leczenia.
Przyczyn przyspieszonego OB może być wiele: od dowolnej infekcji po chorobę reumatyczną. Ważne są inne objawy. Skoro mama zrobiła samodzielnie badanie, to teraz z pomocą lekarza POZ może próbować znaleźć powód tego odchylenia od normy. Zaczęłabym od powtórzenia badania, ale raczej na zlecenie internisty, a nie na podstawie intuicji.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...