Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-06-24 12:18:37

Badania kontrolne po operacji oszczędzającej

Moja mama we wrześniu ubiegłego roku przeszła operację wycięcia guza piersi. Guz niecałe 2 cm, węzły czyste. Mama miała operację oszczędzającą. Po operacji przeszła brachyterapię. Później dostała leki hormonalne, które musi cały czas zażywać.
Lekarze nie zalecili żadnych dodatkowych badań kontrolnych w międzyczasie (tylko same wizyty bez szczegółowych badań). Pierwszą mammografię po operacji będzie miała dopiero w sierpniu. Ostatnio jednak sama zrobia badania krwi. Wyszło podwyższone OB - 50 a norma wskazuje 30. Czy świadczy to, że znowu coś niepokojącego się dzieje? Czy mama nie powinna mieć zalecanych dodatkowych badań częściej, więcej?
 

 

Odpowiedź:

 

Najpierw cytat z zaleceń Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej pod redakcją profesorów J. Jassema i M. Krzakowskiego:

"Głównymi celami badań kontrolnych po pierwotnym leczeniu z powodu raka piersi są wczesne wykrycie miejscowego i regionalnego nawrotu choroby oraz wtórnych nowotworów, obserwacja w kierunku późnych powikłań, poradnictwo psychologiczne i społeczne (w tym zalecenie fizycznej aktywności i odpowiedniej diety w celu zmniejszenia nadwagi), motywowanie chorych otrzymujących uzupełniające leczenie do jego kontynuacji, a także ocena późnych wyników leczenia. Większość nawrotów raka piersi wykrywa się na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego i te dwa elementy są nieodzowną częścią badań kontrolnych. Nie zaleca się natomiast aktywnego poszukiwania bezobjawowych przerzutów odległych, bowiem ich wcześniejsze wykrycie w wyniku rozszerzonego zakresu badań obrazowych lub laboratoryjnych nie ma istotnego wpływu na czas i jakość życia chorych (I, A). U chorych na przedinwazyjnego i inwazyjnego raka piersi stopniu I–III, które otrzymały leczenie z radykalną intencją zaleca się comiesieczne samobadanie piersi, okresową kontrolę lekarską obejmującą badanie podmiotowe i przedmiotowe, oraz powtarzaną co rok MMG, w razie potrzeby uzupełnioną o USG lub MR piersi (III, C). Nie zaleca się natomiast rutynowego wykonywania badań laboratoryjnych oraz innych niż MMG badań obrazowych."

U kobiet po leczeniu oszczędzającym pierwszą mammografię (w razie potrzeby uzupełnioną o USG piersi) wykonuje się po 6 miesiącach od zakończenia leczenia.
Przyczyn przyspieszonego OB może być wiele: od dowolnej infekcji po chorobę reumatyczną. Ważne są inne objawy. Skoro mama zrobiła samodzielnie badanie, to teraz z pomocą lekarza POZ może próbować znaleźć powód tego odchylenia od normy. Zaczęłabym od powtórzenia badania, ale raczej na zlecenie internisty, a nie na podstawie intuicji.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2021-09-09 17:54:11

  Interpretacja TK jamy brzusznej

  Guzek 9,6 mm, rak inwazyjny: NST, G2, DCIS nie występuje, ER 100% - intensywność barwienia silna, PR 90% - intensywność...
 • Avatar

  2021-09-09 09:54:18

  Laser i krioterapia po leczeniu raka piersi

  Mam 50 lat i jestem 8 lat po lewostronnej mastektomii i usunięciu trzech węzłów wartowników (bez...
 • Avatar

  2021-09-09 09:50:11

  Interpretacja przypadku

  W styczniu tego roku biopsja gruboigłowa prawej piersi wykazała: Rak przewodowy inwazyjny G3 (3+3+2), Kategoria B5b, Ocena...