Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-06-28 10:14:30

Interpretacja przypadku

Moja żona ma raka potrójnie ujemnego dwuogniskowego (dwa guzy w jednej piersi), węzły czyste, nigdzie nie było żadnych przerzutów. Jest w programie badań klinicznych z pembrolizumabem, dostała 12 chemii białych i trzy czerwone, pembrolizumab też ale co trzy tygodnie (guzy zniknęły całkowicie nie wyczuwalne pod ręką). W lipcu jeszcze jedna czerwona i operacja.
Czy powinny być wykonane jakieś badania, czy potrzebne są naświetlania, czy operacja może być wykonana razem z rekonstrukcją? Żona miała mammografię i usg jamy brzusznej przed samym leczeniem, a potem tylko krew i mocz. Po operacji przyjmie jeszcze 9 dawek pembrolizumabu. Niestety nasz lekarz idzie na urlop i wysłał żonę do innego. Nie mamy żadnych odpowiedzi na pytania czy operacja powinna zostać wykonana w szpitalu, w którym teraz się leczy. Pani doktor zasugerowała operację usunięcia piersi u lekarza, który odszedł i pracuje w innym szpitalu nie wiemy co robić.

 

Odpowiedź:

 

Na pewno przed kwalifikacją do operacji będzie wykonana mammografia i USG piersi. Od pierwotnej wielkości guzów i od stanu węzłów chłonnych po operacji będzie zależała decyzja o wskazaniach do radioterapii. W przypadku planowanej radioterapii niektórzy chirurdzy nie decydują się na równoczesny zabieg odtwórczy. Są też ośrodki, w których z zasady nie robi się takich zabiegów jednoczasowo.
Nie umiem odpowiedzieć na pytanie gdzie operować, bo nie rozumiem lokalnych zależności. Może jest tak, że "lekarz, który odszedł" nie robił zabiegów odtwórczych w tym konkretnym ośrodku, a w nowym miejscu pracy może je wykonywać?

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...