Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-08-10 08:39:47

Dolegliwości kardiologiczne podczas hormonoterapii

Jestem po obustronnej mastektomii (mutacja BRCA1) z implantacją protez.
Rak piersi zrazikowy, receptory ponad 75%, HER-2 (-) , od 20 marca sama hormonoterapia: Tamoksyfen i Lucrin Depot.
Od jakiegoś czasu miewam kołatania serca, duszności, szybkie męczenie się. Objawy wiązałam z Tamoksyfenem. Na nodze wyszedł żylak. Po zrobieniu echa serca okazało się, że zbiera mi się płyn w worku osierdziowym od strony PK i PP 4-12 mm. Dzwoniłam do mojego lekarza prowadzącego, mówił że to nie ma znaczenia.
Czy rzeczywiście takie objawy nie mają wpływu na dalsze leczenie? Czy takie objawy mogą być od hormonoterapii?
Proszę uprzejmie o wskazówki.

 

Odpowiedź:

 

Przede wszystkim należy wykluczyć powikłania zatorowo/zakrzepowe.
Jeśli żylak nie spowodował zakrzepicy i nie ma innych powikłań kardiologicznych, to można kontynuować hormonoterapię. Decyzję powinien pomóc podjąć kardiolog.
Gdyby okazało się, że są powikłania zakrzepowe, to można utrzymać Lucrin i zmienić tamoksyfen na inny lek.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

  • Avatar

    2018-12-18 11:39:39

    Jakie powinno być zastosowane leczenie

    Mężczyzna, wiek 60 lat. Rak naciekający NST NHG1 (1+2+2) IM7/10 HPF. Guz wielkości 19 x 12 x 15 mm. Wynik biopsji...
  • Avatar

    2018-12-17 11:34:29

    Rekonstrukcja dużej piersi

    Jestem po mastektomii prostej prawej piersi, diagnoza - rozległy dcis o wysokim stopniu złośliwości. Myślę o rekonstrukcji,...
  • Avatar

    2018-12-17 11:30:44

    Interpretacja przypadku - cd.

    Kontynuacja pytania "Interpretacja przypadku" z 14 grudnia 1018 r.   Niestety lekarz stwierdził, że...