Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-08-13 16:00:00

Onkorejs ruszył! Żaglowiec Zawisza Czarny płynie do Danii

28 osób, które są po lub w trakcie walki z rakiem, wypłynęło w niedzielę (12 sierpnia) w "Onkorejs" ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) do Danii żaglowcem "Zawisza Czarny". Celem podróży jest łamanie stereotypów o chorobie nowotworowej i zachęcenie do badań profilaktycznych. 

Onkorejs ruszył! Żaglowiec Zawisza Czarny płynie do Danii

Onkorejs ruszył! Żaglowiec Zawisza Czarny płynie do Danii

To już piąty "Onkorejs" na Morzu Bałtyckim.

- Chcemy dać chorym nadzieję. Ja odkryłam u siebie guza w piersi w 2013 r. I tak naprawdę najgorzej poczułam się wtedy, kiedy skończyłam leczenie, bo nie wiedziałam, czy mam czekać na nawrót nowotworu i co ze sobą zrobić. Osoby, które przeżyją taki rejs budują w sobie niezłomność, że skoro pokonały Bałtyk, to poradzą sobie z ciężką chorobą i wszystkimi przeciwnościami losu. To jest pokazanie sobie i całemu światu, że można żyć dalej pięknie i aktywnie - powiedziała organizatorka rejsu, prezes fundacji "Onkorejs - Wybieram Życie" 39-letnia Magdalena Lesiewicz, mieszkająca niedaleko Gdańska.

Podkreśliła, że uczestnicy rejsu będą pełnić wachty, sterować, stawiać i zrzucać żagle, cumować, szorować pokład, sprzątać i wykonywać wszystkie czynności niezbędne na statku.

- Nie ma żadnej taryfy ulgowej. Choć czasami nie dajemy rady. Pamiętam, że w ubiegłym roku mieliśmy do postawienia żagle i było naprawdę ciężko, ale w takich sytuacjach zawsze możemy liczyć na pomoc załogi, kapitana czy bosmana - relacjonowała.

Uczestnicy tegorocznego "Onkorejsu" pochodzą z całej Polski. Większość stanowią kobiety, jest tylko trzech mężczyzn, w tym znany fotoreporter trójmiejski Maciej Kosycarz, który po wycięciu guza nerki zachęca wszystkich publicznie do przeprowadzenia badań profilaktycznych, które mogą uratować zdrowie i życie.

Na liście chętnych do "Onkorejsu 2018" było ok. 60-70 osób.

- W tym roku jedna młoda, 30-letnia dziewczyna bardzo chciała popłynąć. Niestety nie udało się jej, dostała nawrotu choroby i zmarła tydzień temu - powiedziała Lesiewicz.

Celem wyprawy "Zawiszy Czarnego" jest w tym roku stolica Danii, Kopenhaga. "Onkorejs" potrwa tydzień. Powrót żaglowca spodziewany jest w porcie w Gdyni 19 sierpnia.

Partnerem "Onkorejsu 2018" jest Centrum Wychowania Morskiego ZHP.

Do tej pory odbyły się już cztery "Onkorejsy" na Morzu Bałtyckim: do szwedzkiego Visby (w maju 2015 roku - przerwany po 30 godzinach rejs na "Zjawie", która na środku Bałtyku zaczęła nabierać wody oraz kontynuacja rejsu na przełomie sierpnia i września 2015 r.), w 2016 r. do Kłajpedy (Litwa) i w 2017 r. do Karlskrony (Szwecja).

źródło: www.rynezdrowia.pl
poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...