Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-09-12 10:00:00

MZ: będzie rozporządzenie ws. pilotażu Narodowego Instytutu Onkologii. Program ruszy 1 listopada?

Resort zdrowia przygotowuje rozporządzenie, na mocy którego zostanie uruchomiony program pilotażowy Narodowego Instytutu Onkologii - poinformował w poniedziałek (10 września) wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. 

MZ: będzie rozporządzenie ws. pilotażu Narodowego Instytutu Onkologii. Program ruszy 1 listopada?

MZ: będzie rozporządzenie ws. pilotażu Narodowego Instytutu Onkologii. Program ruszy 1 listopada?

Wiceminister Gadomski przedstawił podczas Warsztatów Dialogu Społecznego, odbywających się w ramach debaty "Razem dla zdrowia", kalendarz prac związanych z realizacją reformy polskiej onkologii.

- Pilotaż Narodowego Instytutu Onkologii ruszy jesienią tego roku. Wstępnie zakładaliśmy, że w październiku, jednak bardziej realnym terminem - tak nam się wydaje - będzie 1 listopada - powiedział Gadomski. Resort pracuje nad rozporządzeniem o wprowadzeniu programu pilotażowego.

Obejmie on dwa województwa. Początkowo wybrano woj. świętokrzyskie i dolnośląskie.

- Nie chciałbym mówić, które to będą. Zapiszemy to w rozporządzeniu - oznajmił wiceminister.

Wyjaśnił, że w pilotażu chodzi o to, aby sprawdzić organizację instytutu w regionach, w których onkologia jest bardziej scentralizowana oraz w tych województwach, w którym działa ona w sposób bardziej rozproszony. W przyszłym roku do pilotażu dołączą kolejne dwa województwa.

- Program pilotażowy ma trwać do końca 1 kwartału 2020 r. Ma on pokazać, jak jesteśmy przygotowani organizacyjnie do jego realizacji, czy wszystkie ośrodki są w stanie realizować swoje zadania, czy mają do tego bazę i narzędzia, czy będziemy w stanie określić, jakie mierniki i wskaźniki zastosować - tłumaczył Gadomski.

Niezależnie od realizacji pilotażu w resorcie rozpoczną się prace nad ustawą o Narodowym Instytucie Onkologii. Resort planuje, że zostanie ona uchwalona w połowie 2019 r. roku.

- Mam nadzieję, że pod koniec pierwszego kwartału lub z początkiem drugiego [2020 r.] będziemy na etapie domykania całościowej reformy onkologicznej. Dajemy sobie jednak margines czasu - do końca 2020 roku - na pewne korekty - wyjaśnił wiceminister.

Narodowy Instytut Onkologii będzie tworzył sieć onkologiczną ze szpitalami o kilku stopniach referencyjności, specjalizującymi się w poszczególnych metodach terapii. Nadzór nad całą siecią będzie sprawować narodowa rada onkologii.

Wiceminister zdrowia podkreślił, że nad przygotowaniem koncepcji funkcjonowania Narodowego Instytutu Onkologii pracowali przedstawiciele środowisk akademickich, lekarskich oraz organizacji pacjentów.

W jego ocenie jednym z problemów polskiej onkologii jest jej rozproszenie. Pakiet onkologiczny realizuje 2,7 tys. podmiotów. - Pacjent błąka się w systemie, nie ma pewności, że terapia, którą rozpoczął, będzie kontynuowana w tym samym ośrodku - powiedział Gadomski.

W Polsce żyje około miliona osób z chorobami onkologicznymi. 

źródło: www.rynekzdrowia.pl
poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...