Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-09-29 10:54:36

Interpretacja przypadku

Mam 44 lata. Stan po BCT + SLNB . Mutacja BRCA1 - C61G +/- (heterozygota).
Wynik biopsji: nacieki raka NST G2. Guz z demoplazją podścieliska. Nie znaleziono angioinwazji nowotworowej. Nie znaleziono naciekania nowotworowego wzdłuż pasm nerwowych. Nie stwierdzono martwicy tkanki guza. Nie znaleziono obrazów raka wewnątrzoprzewodowego. Kategoria B5.
W badaniach IHC: Er, PR i HER2 - wszystkie reakcje ujemne w komórkach raka, Ki 67- dodatnia reakcja w ponad 30% komórek nacieku raka. Guz trójujemny.
Badanie histopatologiczne: Na przekrojach kremowy guz o wymiarach 2 x 1,5 x 1 cm. W wycinkach obejmujących ww guz piersi widoczne utkania naciekającego raka przewodowego o średniej dojrzałości (G2 Elston, Ellis 3+2+2=7). Guz przez ciągłość zajmuje sąsiadujący z nim wewnątrzpiersiowy węzeł chłonny, nie znaleziono angioinwazji nowotworowej. Węzeł chłonny wartowniczy bez zmian nowotworowych.
Podsumowanie: Guz o zaawansowaniu pT1cN0(sn) - ale wewnątrzpiersiowy węzeł chłonny z naciekiem raka przez ciągłość.
Proponowane leczenie: 4xAC co 2 tygodnie, 12x PXL + karboplatyna AUC co 7 dni, radioterapia.
Po leczeniu mam zamiar poddać się zabiegowi operacji przydatków.
Jestem po 3 AC i zastanawiam się nad zasadnością 12PXL+AUC. Na stronach internetowych znalazłam doniesienia o tym, że Paklitaksel może pomagać rakowi rozprzestrzenić się z piersi do płuc. Poważnie rozważam zakończenie chemioterapii po 4 AC.
Proszę o interpretację wyników, ocenę proponowanego leczenia, oraz opinię odnoście moich wątpliwości.

 

Odpowiedź:

 

Najpewniej czytała Pani doniesienie o prawdopodobieństwie rozprzestrzeniania się komórek raka po stosowaniu chemioterapii przedoperacyjnej: zaobserwowano w badaniach laboratoryjnych na myszach, że guz pierwotny zmniejsza się, ale tzw. mikrośrodowisko wokół niego może stać się bardziej "przepuszczalne" dla komórek raka.
U Pani prowadzone jest leczenie pooperacyjne, więc opisana sytuacja Pani nie dotyczy.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-05-20 09:53:19

  Graviola

  Mam pytanie odnośnie suplementu diety Graviola. Czy można i warto stosować (w jakiej formie najlepiej)? Czy nie wchodzi w...
 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...