Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-10-02 10:00:00

Październik miesiącem świadomości raka piersi i raka nerki

W październikowej odsłonie Ogólnopolskiej Kampanii #WczesneWykrycieToŻycie 46 organizacji pacjentów tworzących Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych oraz znane publicznie osoby przypominają o profilaktyce raka piersi oraz nowotworów nerki.
 

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych przypomina kobietom, że październik – miesiąc WALKI Z RAKIEM PIERSI – to czas, by zacząć troszczyć się o swoje zdrowie i nie zapominać o tym przez cały rok. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet na świecie (25%). Co roku w naszym kraju stwierdza się 18 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi, a blisko 6 tysięcy Polek umiera z powodu tego nowotworu. Około 50% zachorowań diagnozuje się między 50 a 69 rokiem życia, co ważne w ostatnich 30 latach prawie dwukrotnie zwiększyła się zachorowalność wśród kobiet w wieku 20-49 lat. Nie ma jednej przyczyny rozwoju raka piersi, wśród czynników ryzyka wymienia się m. in: wiek, rodzinne występowanie raka piersi, pierwszą miesiączkę we wczesnym wieku, menopauzę w późnym wieku, późny pierwszy poród, długotrwałą hormonalną terapię zastępczą, mutację genów BRCA-1 i BRCA-2, otyłość, picie alkoholu.

Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” zrzeszającej ponad 200 klubów Amazonek, pacjentka po leczeniu raka piersi przestrzega – Kiedy zachorowałam 27 lat temu mówienie o raku piersi było tematem tabu. Nikt nie chciał ze mną rozmawiać. Nawet lekarz unikał słowa: rak. Dotarło do mnie, że ja osoba silna, wyczynowo uprawiająca wioślarstwo, nauczona samodzielności, nie mam pojęcia, co to mammografia, jaka jest zachorowalność na raka, jaka jest śmiertelność. Byłam zupełnie nieświadoma. Zrozumiałam, że liczy się nie tylko siła, ale i wiedza, bo to wiedza ratuje życie. Dlatego misją Amazonek jest edukacja i uświadamianie kobiet, aby regularnie badać swoje piersi.
Profilaktyka raka piersi obejmuje samobadanie piersi raz w miesiącu, wykonywanie badania ultrasonograficznego (USG) u młodych kobiet raz do roku oraz mammografię po 50 roku życia raz na 2 dwa lata. Ważne jest, aby matki uczyły swoje córki regularnego samobadania piersi. W ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych kobiety w wieku 50-69 lat mogą wykonać bezpłatne badanie mammograficzne. Szczegóły na stronie: www.mz.gov.pl/profilaktyka
Ambasadorka Kampanii, wokalistka Olga Szomańska dodaje – Czynnikiem, który znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, jest obecność mutacji genów BRCA1/2 czy innych ostatnio odkrytych mutacji genów, które są dziedziczone rodzinnie. To znany przypadek Angeliny Jolie. Szkoda, że w Polsce testy wykrywające te mutacje wykonuje się dopiero u kobiet, które zachorowały i ich krewnych, że nie ma programu pozwalającego wykrywać te zmiany w genach na wcześniejszym etapie, u zdrowych osób, u których choroba się nie rozwinęła.

Październik to także miesiąc profilaktyki nowotworów nerki. Rak nerki nie jest częstym nowotworem, stanowi 3–4% wszystkich rozpoznań nowotworów złośliwych w Polsce. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów zapadalność na raka nerki w Polsce rośnie, a ponieważ szczyt zachorowań na ten nowotwór przypada na 7. i 8. dekadę życia, to istotny wpływ na to zjawisko ma wydłużająca się średnia życia. Rak nerki cechuje się najwyższą śmiertelnością wśród nowotworów układu moczowego. Szacuje się, że około 30–40% chorych na ten nowotwór umiera z jego powodu. Rozpoznawany jest niemal dwukrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet.
Beata Ambroziewicz, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie zauważa, że – Podstawowymi czynnikami ryzyka zachorowania na raka nerki są: palenie tytoniu, otyłość oraz nadciśnienie tętnicze. Pamiętajmy, że czynniki te należą do grupy modyfikowalnych, co oznacza że prowadząc zdrowy styl życia i właściwie się odżywiając, możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na ten nowotwór.
Rak nerki najczęściej rozwija się bezobjawowo. Aby wykryć ten nowotwór na wczesnym etapie, kiedy jest on w dużym stopniu wyleczalny, zaleca się wykonanie raz w roku badania ultrasonograficznego (USG) jamy brzusznej.

WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONACH ORGANIZACJI:

Organizacje wspierające chorych na nowotwory piersi:

• Federacja Stowarzyszeń "Amazonki" – www.amazonkifederacja.pl
• Fundacja OnkoCafe. Razem Lepiej – www.onkocafe.pl
• Fundacja SOS-Życie – www.sos-zycie.pl

Organizacje wspierające chorych na raka nerki:

• Fundacja Wygrajmy Zdrowie – www.wygrajmyzdrowie.org
• Stowarzyszenie UroConti – www.uroconti.pl

• Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych – www.pkopo.pl  

źródło: PKPO
poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • piyaone (offline)

   

  Avatar

  2022-06-10 11:04:13
   

  เกมสล็อต pg slot game Jungle Delight MEGA GAME ยินดีต้อนรับสู่ มาดากัสการ์ Jungle Delight เกาะขนาดใหญ่ ที่ตั้งอยู่บนชายฝั่งตะวันออกเฉียงใต้ ของแอฟริกา เป็นเกาะที่มีความอุดมสมบูรณ์ เป็นอย่างมาก jung...

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...