Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-10-04 09:33:47

Interpretacja wyniku histopatologicznego

Bardzo proszę o wyjaśnienie co oznacza fragment wyniku histopatologii po operacji oszczędzającej napisany DRUKOWANYMI LITERAMI - czy to oznacza ze komórki nowotworowe z limfą rozprzestrzeniły się:
A. B. Invasive carcinoma of no special type. (G1) (pT1 cN0) (R1). Guz piersi lewej, w największym wymiarze 1,8 cm. o "żywym" utkaniu. W utkaniu nowotworowym obecny zarówno inwazyjny jak i przedinwazyjny komponent raka sitowatego. Ponadto, na obwodzie guza, obecny komponent DCIS typu czopiastego. W zrębie guza, widoczna miernie zaznaczona reakcja desmoplastyczna, bez odczynu zapalnego. OBECNA INWAZJA NOWOTWOROWA NACZYŃ LIMFATYCZNYCH. Inwazji nowotworowej włókien nerwowych nie stwierdzono. W miąższu piersi, poza guzem, obrazy ogniskowej atypowej hyperplazji nabłonka przewodowego. Utkanie nowotworowe zajmuje linie cięcia chirurgicznego - przeciwległą do jednej nitki. Pozostałe marginesy chirurgiczne wolne od utkania nowotworowego o szerokości zgodnej z opisem makroskopowym. WĘZEŁ CHŁONNY WARTOWNICZY MIKROSKOPOWO, O OBRAZIE NIEŻYTU.
 

 

Odpowiedź:

 

Naciek naczyń limfatycznych oznacza, iż nowotwór wciągnął w swoją masę naczynie limfatyczne, które akurat w piersi w tym miejscu przebiegało... nie oznacza przerzutów... węzeł wartowniczy o obrazie nieżytu oznacza, iż jest zmieniony ale nie nowotworowo tylko np. pozapalnie. Czyli że jest czysty onkologicznie.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również