Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-10-25 21:15:00

Relacja ze spotkania w RCO Radom w temacie Breast Cancer Unit

W dniu 19 października 2018 roku w Radomskim Centrum Onkologii odbyło się ważne spotkanie, a tematem jego był „Europejski standard diagnostyki i leczenia kobiet z rakiem piersi, Breast Cancer Unit”.  

Relacja ze spotkania w RCO Radom w temacie Breast Cancer Unit / zdjęcia archiwum RCO

Relacja ze spotkania w RCO Radom w temacie Breast Cancer Unit / zdjęcia archiwum RCO

Wybór tematu ściśle wiąże się z faktem, iż RCO podjęło starania o uzyskanie zgody na prowadzenie w swojej placówce leczniczej Specjalistycznego Ośrodka Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi – czyli Breast Cancer Unit.
Konferencję rozpoczęła powitaniem pani Dorota Ząbek - dyrektor zarządzający Radomskiego Centrum Onkologii. Wśród zaproszonych gości byli lekarze, amazonki, organizacje wspierające amazonki oraz media. Federację Stowarzyszeń Amazonki reprezentowała prezes Krystyna Wechmann, a Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych Aleksandra Rudnicka. Wśród amazonek były amazonki ze Stowarzyszenia Amazonki DANA w Radomiu oraz przedstawicielki naszego forum.
Lekarze w swoich prezentacjach przedstawili możliwości leczenia oraz plany. Prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski - dyrektor medyczny Radomskiego Centrum Onkologii zapoznał z zespołem szpitala oraz przedstawił jego dokonania. Poinformował między innymi o tym, że od lipca tego roku w szpitalu działa Oddział Chirurgii Onkologicznej, co przybliża placówkę do spełnienia wymagań i otrzymania odpowiedniej akredytacji oraz że szpital posiadając kontrakty z NFZ na leczenie chemioterapią, radioterapią i chirurgią onkologiczną, stara się teraz o kontrakt na badania PET, ponieważ jako jedyny w tym regionie posiada specjalistyczny sprzęt do wykonywania tego typu badań.
Po Profesorze głos zabrał prof. dr hab. n. med. Zoran Stojcev - kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej omawiając możliwości i przygotowanie Radomskiego Centrum Onkologii do leczenia chorych na nowotwory piersi. Natomiast dr Paweł Stelmasiak - specjalista onkologii klinicznej przybliżył nam informacje na temat leczenia systemowego chorych na raka piersi.
Podobnie dr n. med. Łukasz Graczyk - specjalista radioterapii onkologicznej omówił możliwości leczenia promieniami jonizującymi takich chorych.
Następnie Krystyna Wechmann zaprezentowała działalność Federacji Stowarzyszeń Amazonki. Przedstawiła historię Federacji od samego początku a ten początek zbiega się z czasem jej własnego zachorowania. Jeszcze będąc w szpitalu po operacji raka piersi Krystyna Wechmann miała już pierwsze plany, już wtedy wiedziała że będzie coś robić, aby poprawić los polskich amazonek. Przybliżając nam realizację tych planów, organizację działań Federacji oraz jej cele, podkreśliła wagę i znaczenie wsparcia jakie amazonki niosą sobie nawzajem a także to, że niepotrzebnie o leczeniu raka piersi uparcie mówi się, że jest to walka. Nawiązała do zawodów sportowych w jakich ostatnio brała udział na Florydzie – Mistrzostwa Świata w Wioślarstwie w Sarasocie. Pokazując na ekranie wiosłującą czwórkę (z sobą w składzie) stwierdziła krótko: to jest walka. A rak piersi to jest chorowanie. Rozwinę myśl Krysi: mówienie o chorowaniu na raka jako o walce, buduje wrażenie ogromnej ciężkości, wyróżnia raka spośród innych chorób, mianuje go najgorszą chorobą z możliwych, otacza aurą horroru. Czy słusznie? Czy nie lepiej podchodzić do tego chorowania tak jak podchodzimy do innych równie poważnych zachorowań? Na przestrzeni lat przybyło medycynie leków na leczenie raka, przybyło możliwości w postaci sprzętu medycznego oraz rozwoju świadomości pacjentów. Pora więc zacząć zmieniać utarte stereotypy, odsuwać przestarzałe mity – wtedy z lżejszą duszą łatwiej będzie iść szlakiem leczenia.
Po wystąpieniu Krystyny Wechmann usłyszeliśmy głos Aleksandry Rudnickiej, która odpowiedziała na propozycję zadawania pytań wysuniętą przez panią rzecznik RCO – Izabelę Leśkiewicz. I tak powoli ta część spotkania dobiegała końca, a za chwilę zostaliśmy zaproszeni do zwiedzania szpitala oraz na smaczny poczęstunek. Jeszcze przez dłuższy czas trwały tu i ówdzie miłe rozmowy, pogawędki zanim opuściłyśmy budynek Radomskiego Centrum Onkologii zabierając ze sobą dobre wspomnienia.  

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

chmielu76 i mgiełka

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...