Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-10-26 14:47:51

Interpretacja przypadku

Ostatnie badanie USG piersi robiłam 6 lat temu, natomiast we wcześniejszych pojawiały się torbiele ale bardzo małe do 7 mm i były pojedyncze czyli jedna torbiel w jednej piersi. Od 6 lat biorę tabletki antykoncepcyjne. Trochę zaniedbałam z powodu innych spraw zdrowotnych.
Wynik badania jest następujący: Sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej. W sutku lewym i w sutku prawym - liczne drobne średnicy najczęściej 5-10 mm torbiele - w sutku prawym - kilkadziesiąt, w lewym kilkanaście. Największe cysty - w sutku prawym 8-10 godzina, w odległości ok 10-40 mm - cysta 12 x 35 x 37 mm, sutek lewy - godzina 2-4, odległość ok 10-15 mm - cysta 12 x 8 x 12 mm. Doły pachowe i nadobojczykowe - nie stwierdzono patologicznych węzłów chłonnych BIRADS 2.
Zalecenia: Kontrola badania za 12 miesięcy. Widoczna niejednorodna tarczyca.
Mam również torbiel na wątrobie 13 mm, której nigdy nie miałam oraz rok temu zaczęła się historia z powiększonymi węzłami chłonnymi obwodowymi, które miałam powiększone a nie byłam od dłuższego czasu chora ani przeziębiona. W 2002 roku miałam usuwanego z lewej piersi włókniaka 2 cm.
Proszę mi powiedzieć czy mam się martwić obecnym badaniem USG? Chciałam zaznaczyć tylko, że prawa pierś podczas badania była bardzo bolesna jak również cały czas jest bolesna, mam kłucia i jest bardzo wrażliwy sutek w niej.
Bardzo proszę o zdanie eksperta

 

Odpowiedź:

 

Nie napisała Pani ile ma lat, więc nie wiem, czy jakieś dodatkowe badania należy wykonywać, ani czy pierś może być bolesna z powodu fazy cyklu miesiączkowego. Sam wynik BIRADS2 nie budzi niepokooju. Czy jakiś lekarz zajmował się już pani powiększonymi węzłami chłonnymi?

 

Odpowiedź pacjentki:

 

Pani Doktor mam lat 37. Nie wiem czy pisałam ale zażywałam od 5 lat pigułki antykoncepcyjne Microgynon a przez rok Elin. Piersi bolały mnie tak z dwa tygodnie przed krwawieniem. Ale z roku na rok było to coraz mocniejsze. Natomiast w tym cyklu nic. Nie bolą mnie piersi i nie są nabrzmiałe tylko mam kłucie w prawej piersi nie jest to stałe ale niepokoi mnie. Prawa pierś, a szczególnie sutek od pewnego czasu jest bardzo wrażliwy np., kiedy mój partner go ssie to od razu przerywam. Jeżeli chodzi o węzły chłonne to miałam robione USG obwodowych i szyjnych, dodawałam leki przeciwzapalne i nic a w badaniu krwi CRP zamiast maleć to rośnie z 6 na 10, nie wiem jakie jest teraz. Lekarze twierdzą, że są to węzły odczynowe ale one mnie nie bolą a od momentu kiedy się powiększyły czyli rok temu nie byłam chora ani nawet przeziębiona. Myślałam że powiększyły się z powodu mrożenia zmiany na plecach ale teraz już sama nie wiem. Wiem i czytam, że panie które miały torbiele w piersiach były przekonane przez lekarzy, że to nic groźnego a potem okazywało się, że mają w nich komórki rakowe. Tak bardzo nie chce żeby i tak ze mną się stało.

 

Odpowiedź:

 

Podtrzymuję swoją opinię na temat zmian w piersiach, a co do węzłów chłonnych, to należy rozważyć konsultację u hematologa, lub zrobienie biopsji.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...