Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-10-27 13:41:47

Interpretacja wyniku mammografii

Trzy miesiące temu robiłam mammografię, w której wykryto 2,5 mm skupisko mikrozwapnień w ogonie spence'a w piersi lewej z poleceniem aby za trzy miesiące wykonać jeszcze raz mammografię piersi lewej. Dzisiaj odebrałam wynik, a w nim brak patologicznych zagęszczeń.
Badanie pierwsze było na innym sprzęcie, lekarz opisujący nie widział poprzedniego wyniku. Powtórna mammografia piersi lewej była w zachodniopomorskim centrum onkologii, po pierwszym badaniu zgłosiłam się tam do onkologa, który dał mi skierowanie na powtórną mammografię tej piersi ze skupiskiem mikrozwapnień i tylko onkolog widział wynik pierwszego badania.
Czy to możliwe żeby to skupisko mikrozwapnień nagle zniknęło?

 

Odpowiedź:

 

Trzeba się upewnić, że radiolog porównał oba obrazy. Może fragment ogona Spence'a nie został objęty badaniem.

 

Odpowiedź pacjentki:

A jeśli nie został ujęty fragment ogona Spence'a to powtórna mammografia? To chyba za dużo naświetlania? Lekarz kierujący na badanie widział poprzedni wynik badania, nie wiem co dalej mam robić.

 

Odpowiedź:

 

Poprzednie badanie powinien widzieć nie lekarz kierujący, a lekarz opisujący nowe badanie. I to on powinien mieć możliwość porównania OBRAZÓW, a nie przeczytania opisu.

 

Odpowiedź pacjentki:

 

Czy teraz mam znowu zrobić mammografię po raz trzeci? Ja dostałam tylko skierowanie od lekarza onkologa aby wykonać powtórne badanie lewej piersi, przecież to nie moja wina, że w badaniu mógł zostać nie ujęty ogon Spenca. Jeśli lekarz opisujący nie miał możliwości porównania obrazów to co teraz?

 

Odpowiedź:

 

To trzeba lekarzowi opisującemu umożliwić porównanie obrazów: dostarczyć płytę lub "kliszę" i poprosić o nowy opis.

 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...