Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-12-05 11:47:58

Czy leczenie łokcia jest odpowiednie

Jestem w trakcie hormonoterapii tamoksyfenem, wcześniej dostawałam też lucrin depot, obecnie we wrześniu usunięto mi przydatki (mutacja brca1).
Rak zrazikowy hormonozależny w ponad 75% receptory ki67 5% bez zajęcia węzłów chłonnych. Mastektomia w lutym i w maju z jednoczesną rekonstrukcją. Obecnie płyn w osierdziu 12 mm, guzek w płucu i zwapnienie, niewielka ilość płynu. Czekam na badanie PET ale to po nowym roku, ponieważ brak miejsc w tym roku.
Od jakiegoś czasu mam problem z łokciem. Stwierdzono zapalenie kłykcia ale ja nic nie dźwigam nie przeforsowałam też ręki. Początkowo ból był taki stłumiony, teraz nie do zniesienia. Smaruję sama naproxenem. Dostałam terapię manualną, maść przeciwbólową i ortopeda chce zastosować tzw. fale uderzeniową i blokadę w łokieć.
Pytałam lekarza czy wskazane by było wykonanie rtg. Powiedział, że nie ma takiej potrzeby i że najpierw spróbujemy leczenia farmakologicznego, wiec dostałam Olfen 75 Sr 1x1 i Emanera 40 mg 1x1 i 4 zabiegi manualne na łokieć. Lekarz mówi, że gdyby bolał mnie kręgosłup lub miednica wtedy by było to niepokojące.

Czy ze względu na te operacje, które były w tym roku może być u mnie zastosowane leczenie proponowane przez ortopedę?
Czy możliwe jest, że ból łokcia związany jest z hormonoterapią lub zajęciem stawu przez proces nowotworowy?
 

 

Odpowiedź:

 

Izolowany przerzut do kości łokciowej zdarza się rzadko, ale przed zastosowaniem zabiegów bodźcowych jednak nalegałabym na wykonanie chociaż rtg, żeby mieć pewność, że nie ma ogniska patologicznego w kości.

 

Pani Doktor, miałam 3 tygodnie temu rezonans. Dziś zadzwoniłam po wyniki. Jest silne wzmocnienie w żebrze chyba 7 i w mostku. Zmiany po stronie lewej tak jak guzek w płucu (lewe) i jeszcze płyn w osierdziu. Wskazana scyntygrafia. Wynik odbiorę dopiero w środę przed wizytą.
Czy to wszystko wskazuje na rozsiew? Czy w takim wypadku powinni podjąć decyzję o podaniu chemii (dostałam samą hormonoterapię).
Bardzo proszę o wskazówki. Kto decyduje o dalszym leczeniu, lekarz prowadzący czy ponownie zbiera się konsylium?

 

Odpowiedź:

 

Myślę, że jeśli scyntygram można wykonać wcześniej niż PET, to warto to zrobić.
Decyzja o rodzaju dalszego leczenia zapadnie po uzyskaniu wszystkich wyników i będzie zależała między innymi od tego, jak długo była Pani leczona hormonalnie. Jeżeli założono Pani drugą kartę DiLO, to decyzję o leczeniu podejmie konsylium, jeśli nie, to tryb podejmowania decyzji zależy od zwyczajów panujących w ośrodku leczącym.
Podobno w Łodzi były ostatnio dość krótkie terminy oczekiwania na PET-CT.

 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...