Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-12-05 11:52:34

Czy konieczne jest usunięcie macicy

Mam 52 lata. W 2002 r. miałam radykalną mastektomię - Ca mammae T2N1, Er + 25%, Pr ++ 75%. Mutacji genów: BRCA1, NBS1, CHKA1 i 2 nie wykryto. Jestem po chemioterapii, hormonoterapii Tamokifenem - 5 lat, Zoladeksem - 2 lata.
Od pól roku mam w lewym jajniku torbiel 5-5,2 mm. Nie powiększa się, nie daje żadnych dolegliwości. Markery CA125 - 6,9, CA15,3 - 9,4, wyskrobiny jamy macicy: drobne fr. typowego endocervix.
Byłam u trzech ginekologów, dwóch zaleca obserwację, może się wchłonie. Ginekolog-onkolog zaleca usunięcie jajników i macicy. W grudniu mam mieć usunięte laparoskopowo jajniki, z czego jestem zadowolona - zawsze mniejsze ryzyko wznowy. Biję się z myślami, czy powinnam usunąć również macicę. Obawiam się powikłań, nietrzymania moczu, ale i raka macicy.
Mam podjąć decyzję. Proszę o poradę.

 

Odpowiedź:

 

Nie ma dobrej i jednoznacznej odpowiedzi na Pani pytanie. Pomysł na usunięcie jajników może być dobry, bo zachorowała Pani na raka piersi w młodym wieku. Co do macicy - może ginekolog-onkolog będzie umiał Pani wyjaśnić lepiej wskazania do zabiegu (może chodzić także o zmniejszenie ryzyka powstania raka trzonu macicy).


poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również