Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-12-05 12:00:52

Czy konieczne jest profilaktyczne usunięcie jajników i jajowodów

W styczniu 2019 roku skończę 49 lat, nie miesiączkuję od operacji tj 08.06.2017r., operacja była oszczędzająca. Rozpoznanie: rak piersi lewej T1cN0M0 po BCT i SLN. Guz piersi lewej 1 cm BG-NST III ER 0%, PR 0%, HER2 +3, Ki67 40,6%. Pooperacyjna chemioterapia, Herceptyna (C50,4) i 21 naświetleń. Herceptynę zakończyłam w październiku 2018 r.
Podczas konsultacji genetycznej, po badaniach molekularnych (w testach DNA zmian nie wykryto) BRC1 i BRC2 nie stwierdzono nosicielstwa. Dr zaproponował - do rozważenia profilaktyczne usunięcie jajników i jajowodów.
Podczas wizyty kontrolnej u onkologa zapytałam o taką możliwość i dr stwierdziła, że jestem hormonalnie niezależna i takiej potrzeby nie ma. Nie wiem czy wracać do tej rozmowy przy następnej wizycie kontrolnej, czy jednak drążyć temat.
Bardzo proszę o poradę w podjęciu decyzji.

 

Odpowiedź:

 

Zaproponowano Pani profilaktyczne usunięcie jajników i jajowodów z uwagi na wiek, w jakim zachorowała Pani na raka piersi. Przyjmuje się, że zachorowanie przed pięćdziesiątym rokiem życia może zwiększać ryzyko zachorowania na raka jajnika i stąd pomysł genetyka.


poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również